Home
Finał projektu Laboratorium poezji kobiecej

Finał projektu Laboratorium poezji kobiecej

Udział uczniów kl. III d w projekcie UAM w Poznaniu

Laboratorium poezji kobiecej XX wieku

 

III LO jest jedną z sześciu szkół zaproszonych do udział w projekcie Laboratorium poezji kobiecej XX wieku i jedną z trzech zwycięskich szkół projekt realizujących.

 

III LO w projekcie UAM z racji wcześniejszych osiągnięć ( realizacja projektu

Na literackich szlakach. Śladami R.Brandstaettera) reprezentowały uczniowie obecnej kl.IIId. Trzyosobowa grupa w składzie: Magdalena Michalak, Natalia Świątek i Paulina Dominiak postanowiła przyjrzeć się poezji wybitnej i cenionej poetki, choć zapewne nieznanej społeczności licealnej, a mianowicie Krystyny Miłobędzkiej. Problem badawczy został sformułowany i opisany przez grupę. Przyjął następujący kształt :

Między tradycją a awangardą, czyli poetycki kalejdoskop Krystyny Miłobędzkiej.

 

Uczniowie przeszli następujące etapy:

-etap kursowy- otwarty dla całych klas , który miał miejsce XII 2014 – I 2015, a dotyczył zagadnień z zakresu poetyki i analizy dzieła literackiego w kontekście poezji kobiecej XX wieku,

– wyłonienie zespołu , który sformułował problem badawczy,

-udział w konferencji zorganizowanej przez UAM, podczas której   zaprezentowali wybrany przez siebie problem badawczy oraz przedstawili propozycję jego realizacji,

-przydział zadań: Paulina (Krystyna Miłobędzka a Awangarda Krakowska), Magda (Krystyna Miłobędzka a pokolenie współczesności, pok.’56- nurt lingwistyczny), Natalia (Krystyna Miłobędzka a futuryści i Nowa Fala).

-założenie bloga informującego o postępach ( projekt-km.blogspot.com),

-napisanie artykułu będącego realizacją problemu badawczego,

-przeprowadzenie lekcji dla klasy,

-udział w konferencji 23.10.br. zorganizowanej przez UAM, stanowiącej podsumowanie projektu.

Szczegóły dotyczące projektu, jego celów, charakteru i przebiegu zainteresowane osoby odnajdą na stronach: www.poezjakobieca.edu.pl oraz projekt-km.blogspot.com.

Z kolei swoją przygodę z poezją K. Miłobędzkiej uczestniczki projektu prezentują w załączonej prezentacji.

 

Jako opiekun grupy mogę jedynie podziękować Dziewczynom za to, że wzięły udział w projekcie, za owocną współpracę i pogratulować Im wytrwałości w realizacji projektu. Efekt ich pracy, artykuł ,,Między tradycją a awangardą, czyli poetycki kalejdoskop w poezji Krystyny Miłobędzkiej” , został opublikowany w ,,Laboratorium poezji kobiecej XX wieku”. Dziewczyny obok indywidualnych nagród książkowych, wśród których znalazła się książka z ich publikacją, wypracowały spory zasób książek dla szkolnej biblioteki

( 30 pozycji książkowych, które łączy tematyka kobieca).

Warto podkreślić, że Dziewczyny nie tylko przyswoiły informacje teoretyczne związane z warsztatem poetyckim K. Miłobędzkiej, ale i poszły w ślady Poetki, czego świadectwem jest dołączony poniżej wiersz:

 

 

Czas końca to też nadzieja na nowy początek…

Koniec?

Nie.

Nie koniec?

Nie, nie koniec.

Bo każdy koniec to…

Początek wielkiej przygody.

 

„Nie każdy lubi poezję”, ale…

 

TONIEMY

 

( Natalia Świątek, Magdalena Michalak)

 

 

Dziewczyny, dziękuję Wam za przygodę z poezją Krystyny Miłobędzkiej. Jestem z Was bardzo dumna i cieszę się, że w III LO mamy tak ambitnych uczniów/ uczennice J.

 

opiekun projektu, Beata Błaszczyk

kolaż

prezentacja – konferencja UAM_23.10