Home
Wiara jest zmaganiem

Wiara jest zmaganiem

Czas rekolekcji to zawsze wezwanie nie tylko dla katechetów odpowiedzialnych za przygotowanie tych dni, ale także dla każdego z uczestników. Tegoroczne 3 dni rekolekcyjne to 2-4 marca. Przeżyliśmy każdy z nich w nieco inny sposób. Prowadził je dla nas ks. Szymon Bajon, wikariusz Parafii św. Marcina. Ksiądz dzieląc się swoimi doświadczeniami życiowymi pokazywał nam, że życie wiarą to zmaganie, to często trudne pytania, na które nie ma gotowych odpowiedzi – które wymagają zaufania Temu, który jest Miłością. Drugiego dnia w katedrze odnowiliśmy to przymierze miłości, by przez gest zanurzenia świec w wodzie święconej, na nowo uświadomić sobie zanurzenie w tej Nieskończonej Miłości – wiernej mimo wszystko. Uświadamialiśmy sobie na czym ma polegać nasza odpowiedź przyjaźni. Trzeciego dnia w czasie drogi krzyżowej, adoracji odnowiliśmy tę przyjaźń w sakramencie pokuty i Eucharystii. Ksiądz uświadamiał nam, że to my mamy być dla siebie nawzajem świadkami wiary, w tej samej klasie, szkole…

Łącznikiem między tym, co usłyszeliśmy w kościele, a potem w auli szkolnej, było Misterium Męki Pańskiej przygotowane w formie pantomimy przez uczniów klasy 1c. W czasie spotkania z przedstawicielem Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie dowiedzieliśmy się szczegółów sytuacji chrześcijan w poszczególnych krajach: Irak, Libia, Egipt i innych. Poznawaliśmy sytuację tych ludzi bardziej z bliska.

Drugiego dnia wyruszyliśmy na grę miejską „Chrzest Polski – historia prawdziwa” – przygotowaną przez uczniów klasy 3d, 2e i kilku osób z innych klas. Szukaliśmy tajemniczego artykułu – który zawierał myśl francuskiego historyka Philipa Earl Steela, że nie względy polityczne, ekonomiczne legły u podstaw decyzji Mieszka I o chrzcie, ale jego nawrócenie. Próbowaliśmy się zmierzyć z tymi argumentami na całej trasie i w formie zabawy wczuć się w rzeczywistość tamtego czasu, a także zobaczyć konsekwencje tej decyzji dla nas dzisiaj. W katedrze mieliśmy możliwość zwiedzenia poszczególnych kaplic, czy innych ciekawych wiadomości z historii tego kościoła, ale razem z panią archeolog zeszliśmy do podziemi, gdzie mogliśmy zobaczyć grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi.

Trzeciego dnia spotkanie z ginekologiem – położnikiem, panem Tomaszem Dmochowskim pomogło nam rozeznać jakie działania proponowane przez dzisiejszą medycynę służyć mogą rzeczywiście zdrowiu i szczęściu każdego z nas dziś i w przyszłości.

Każdy dzień, każde spotkanie niosło z sobą wiele bogatych treści. Na pewno Ci, którzy uczestniczyli w nich mieli ogromny materiał do przemyśleń i jak ufamy otrzymali wiele łask, by móc zrealizować konkretne dobro, jakie Pan chce czynić w ich życiu.

 

_MG_4693 _MG_4697 _MG_4703 _MG_4706 _MG_4726 _MG_4729 _MG_4731 _MG_4735 _MG_4743 _MG_4747 2F 966 20160303_133830 20160303_140451 DSC_0202 DSC_0203 image IMG_4212