Home
Projekt: Wielkopolski self -made man, czyli H.Cegielski a idea organicznikowska.Wykład dr E.Lijewskiej

Projekt: Wielkopolski self -made man, czyli H.Cegielski a idea organicznikowska.Wykład dr E.Lijewskiej

21.jpg

Wielkopolski self -made man, czyli H.Cegielski

a idea organicznikowska

 

Całkiem niedawno mieliśmy możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawym wykładzie poprowadzonym przez panią doktor Elżbietę Lijewską, która zapoznała nas z biografią bohatera, którego mamy zamiar zaprezentować podczas sesji przygotowywanej przez kl.IId w roku szkolnym 2015/2016.

Uczniowie tejże klasy pod opieką pani Beaty Błaszczyk postanowili wziąć pod lupę jednego z poznańskich organiczników – Hipolita Cegielskiego. Swoje zamierzenie będą realizowali metodą projektu w ramach programu „Kulthurra!” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Moje miejsce, moja historia”. Wykład doktor Lijewskiej zainicjował nasze spotkanie z postacią H.Cegielskiego.

Wykład trwający ponad godzinę zdecydowanie przybliżył nam bohatera naszego projektu. Mieliśmy możliwość poznania historii jego życia i tego, w jaki sposób otworzył fabrykę przemysłową. Wbrew naszemu przekonaniu to nie była jego życiowa pasja i coś, do czego dążył. We wcześniejszych latach Cegielski z pewnością nie przewidywał, że kiedyś może produkować wysokiej jakości maszyny rolnicze. Wszystko z tego powodu, że interesował się poezją, filologią i literaturą. Po ukończeniu liceum otrzymał stypendium rządowe i wyjechał na studia do Berlina, by studiować filologię klasyczną. W roku 1840 powrócił do Poznania. Pracował jako surowy, szanowany, ale także czasem złośliwy nauczyciel. Pasjonował się greką, łaciną oraz literaturą polską, był także wielbicielem romantyzmu i tekstów XIX – wiecznych. Hipolit Cegielski słynął z tego, że był znawcą wielu języków, a także geniuszem filologii.

Jednakże ze względu na sprzeciw został wyrzucony ze szkoły, nie miał szans na powrót do zawodu i w ciężkich czasach musiał pogodzić się z byciem człowiekiem bezrobotnym. Po przekwalifikowaniu się otworzył mały sklep przemysłowy. Jego pierwsza fabryka powstała na tej samej ulicy, przy której mieści się budynek naszej Szkoły, co sprawia, że jego postać staje się nam jeszcze bliższa. Hipolit Cegielski sprzedawał produkty wysokiej jakości, lokomobile oraz maszyny rolnicze. Zyskał sławę oraz wiernych klientów.

Dzisiaj, mając taką wiedzę, łatwiej nam będzie pracować nad projektem, który nie tylko jest projektem ciekawym, ale stwarza możliwość wysłuchania bardzo mądrych i szanowanych profesorów.

Agata Galikowska, kl.IId