Home
POD ZNAKIEM ARMII KRAJOWEJ

POD ZNAKIEM ARMII KRAJOWEJ

POD ZNAKIEM ARMII KRAJOWEJ

 

W bieżącym roku szkolnym przeżywaliśmy dwa ważne wydarzenia dotyczące   żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli związani z III LO im. Św. Jana Kantego w Poznaniu.

W listopadzie 2021 r. zmarł por. Zbigniew Podeszwa, uczeń przedwojennego Gimnazjum św. Jana Kantego Kantego w Poznaniu. W pogrzebie uczestniczyła Pani Dyrektor Katarzyna Kordus oraz Poczet Sztandarowy III LO w Poznaniu. W kwietniu b.r. 100. rocznicę urodzin obchodził płk Jan Górski- Prezes Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK. Uroczyste obchody tego doniosłego jubileuszu odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Pan płk Jan Górski został tam odznaczony Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945. Odznaczenie to zostało wręczone przez Ministra ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka.

Warto w zarysie przedstawić biografie wspomnianych kombatantów.

Por. Zbigniew Podeszwa działał w 21. Poznańskiej Drużynie Harcerskiej prowadzonej przez Floriana Marciniaka w Gimnazjum św. Jana Kantego w Poznaniu. W czasie okupacji walczył w Szarych Szeregach. Był świadkiem spalenia przez AK  magazynów Wehrmachtu, znajdujących się nad Wartą (akcja „Bollwerk”). Po wojnie walczył w antykomunistycznej organizacji. W 1945 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Po wyroku był osadzony na 2 lata w więzieniu na Młyńskiej i we Wronkach.

Płk Jan Górski w okresie II wojny światowej pełnił funkcję dowódcy Plutonu 5 Kompanii, wchodzącej w skład 2 Pułku Piechoty Legionów AK.  Brał udział w akcjach – bitwach w miejscowościach: Dziebałtów, Janików, Pszczyna, Piesków, Wąsosz, Radoszyce, Radki. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski już w styczniu 1945 został aresztowany Po ucieczce z UB w Ostrowcu nadal prowadził działalność konspiracyjną. W maju 1945 r. przewożąc broń wpadł w zasadzkę koło Śnieszkowic i ponownie został  osadzony w UB w Ostrowcu. Po utworzeniu się Rządu Jedności Narodowej został zwolniony z nakazem opuszczenia tamtego terenu. Wyjechał do Szczecina. Tam przystąpił do WiN-u. W kwietniu 1946 roku wskutek prowokacji kolejny raz został aresztowany przez UB. Wyszedł po kilku miesiącach po wszczęciu głodówki. Wyjechał do Poznania gdzie najpierw studiował na Akademii Handlowej, a następnie na Akademii Medycznej. W kwietniu 1949 r. został ponownie aresztowany i przewieziony do Kielc. Po brutalnych przesłuchaniach skazano go na karę śmierci . Na początku 1951 roku karę śmierci zamieniono „łaskawie” na dożywocie. W 1957 r. w grudniu w następstwie nadzwyczajnej rewizji i zmianie wyroku został zwolniony.

Należy podkreślić, że wspomniani Żołnierze Armii Krajowej gościli w  III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu podczas różnorodnych uroczystości. Wielokrotnie spotykali się także z młodzieżą należącą do Szkolnego Koła Przyjaciół Armii Krajowej im. Floriana Marciniaka.

 

Violetta Dworecka