WYCIECZKA DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

Uczniowie klas akademickich o profilu z rozszerzoną fizyką i matematyką uczestniczyli w warsztatach naukowych w Instytucie Astronomii w Piwnicach koło Torunia. Instytut ten częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jak i czym astronom obserwuje niebo? Jaki kolor ma Słońce? Co widać na falach radiowych? Na te i inne pytania  odpowiadali  uczniom astronomowie – pracownicy naukowi instytutu.

Najważniejsze instrumentarium optyczne znajdujące się w Obserwatorium to teleskop Schmidta – Cassegraina, o średnicy zwierciadła głównego 90 cm, sprzężony ze spektrografem szczelinowym, 60 cm teleskop fotometryczny, historyczny teleskop Drapera oraz półautomatyczna Mała Kamera obrazująca duże obszary nieba (projekt SAVS).

Największe wrażenie na uczniach wywarł ogromny instrument badawczy Instytutu Astronomii UMK, jedyny tego rodzaju w Europie Środkowo-wschodniej 32-metrowy radioteleskop RT-4. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI. Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie. Grupy badawcze Instytutu Astronomii UMK uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych i rozwojowych. Aktywność naukowa obejmuje badania kwazarów, radiogalaktyk, maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych.