„Lingwistyka kryminalistyczna a dialektologia”

W czwartek, 7 marca br. z okazji IX edycji Dnia Dialektologa, uczniowie klasy 3d udali się do Collegium Maius na wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, by wziąć udział w wykładzie „Lingwistyka kryminalistyczna a dialektologia” prowadzonym przez prof. dra hab. Błażeja Osowskiego.

Prowadzący rozpoczął swój wykład od zaangażowania uczniów we wspólną próbę wyjaśnienia, czym są dialektologia oraz lingwistyka kryminalistyczna i czym się różnią. Następnie, poszerzając główne zagadnienia wykładu, Prowadzący zaprezentował  przykłady związane z aspektem wydziedziczenia w testamencie oraz próbą plagiatu, włączając do dialogu obecnych na wykładzie uczniów. W kolejnej części Wykładowca skupił się na przybliżeniu, czym jest profilowanie językowe nadawcy, przywołując przykład Unabombera. Wykładowca wyjaśnił, w jaki sposób ów przestępca się zdradził oraz dlaczego było to tak istotne do zatrzymania go. Prowadzący zakończył wykład, analizując cechy wymowy gwarowej na podstawie nagrania z archiwum X.

Zajęcia przybliżyły nam, czym tak naprawdę jest lingwistyka kryminalistyczna oraz dlaczego jest tak ważna w sprawach sądowych oraz postępowaniach prokuratorskich. Wykład okazał się bardzo ciekawy i pokazał uczniom, iż językoznawstwo to dużo więcej niż dotychczas myśleli.

Gabriela Szeffler (kl. 3d)