UDZIAŁ UCZNIÓW III LO W XXX WARSZTATACH NAUKOWYCH

LATO Z HELEM

Warsztaty Naukowe Lato z Helem organizowane są już od 30 lat przez pracowników Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.

Na terenie zakładu przemysłowego PGNiG S.A. powstała placówka naukowa PAN PGNiG S.A. Jest to wyjątkowy zakład, który jako jedyny w Europie na skalę przemysłową skrapla najzimniejszą ciecz kriogeniczną na Ziemi hel 4.2K (-269C).

Fizyka niskich temperatur to główny temat odolanowskich Warsztatów Naukowych Lato z Helem. Każdy uczestnik ma okazję poznać metodykę pracy z cieczami kriogenicznymi i możliwości ich chłodzenia oraz wykorzystanie ciekłego azotu i helu w badaniach naukowych.

Młodzież jest podzielona na grupy, które dostają tematy naukowe do opracowania. Każda z grup przeprowadza doświadczenia pod okiem kadry naukowej, wyciągając z nich wnioski oraz analizując je. Przebieg i wyniki badań naukowych grupy przedstawiają na seminarium końcowym, którego wysłuchują zaproszeni goście z Dziekanem Wydziału Fizyki UAM.

Uczestnikami ubiegłorocznych warsztatów byli: Paweł Przybyłowski i Maciej Goral z klasy 2c. Badali oni elektronowy rezonans paramagnetyczny.