Home
Uczniowie klasy 2f w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym

Uczniowie klasy 2f w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym

Uczniowie klasy 2f w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym

 

Dnia 30 listopada br. dzięki uprzejmości jednego z Rodziców – absolwenta III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu i jednocześnie mojego kolegi z ławy szkolnej – pana Marcina Helińskiego, mieliśmy niespotykaną okazję zwiedzenia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w nowej siedzibie.

„PCSS to centrum naukowo-badawcze afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jest jednym z polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy. PCSS zarządza siecią PIONIER (Polski Internet Optyczny), która łączy wszystkie jednostki naukowe (uczelnie, instytuty badawcze) za pomocą sieci miejskich. Jednym z głównych zadań operacyjnych PCSS jest także dostarczanie infrastruktury obliczeniowej oraz zaawansowanych usług związanych z przetwarzaniem danych, czy udostępnianiem systemów archiwizacji o dużych pojemnościach.” /wikipedia.org/

W siedzibie PCSS przy ulicy Jana Pawła II w Poznaniu zostaliśmy niezwykle życzliwie przyjęci przez pracowników, którzy nie szczędzili czasu, ani energii, aby przybliżyć nam działania poszczególnych laboratoriów. Chciałabym z tego miejsca podziękować za tę niezwykła sposobność przyjrzenia się z bliska pracy inżynierów, specjalizujących się w nowych technologiach.

Liliana Skrycka-Kuźniewska

nauczyciel matematyki, wychowawca klasy 2f

 

 

W czwartek 30.11.2017 roku uczniowie klasy 2f wraz z wychowawcą prof. Lilianą Skrycką-Kuźniewską udali się do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Mieliśmy okazję zapoznać się z nowymi technologiami i innowacjami. O godzinie 12.00 zostaliśmy przywitani przez pracowników z działu PR. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć superkomputer „Orzeł” znajdujący się na 180 miejscu światowego rankingu TOP500. Oprócz tego zobaczyliśmy również kino 8K, studio Platon TV, Lab Telemedycyny. Ciekawym doświadczeniem był również wirtualny spacer po Garbarach możliwy dzięki cave’a. Zajęcia zakończyła 'burza mózgów”, która polegała na wymyśleniu nowych rozwiązań dla obejrzanych wcześniej technologii.

Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy i poznaliśmy ciekawe technologie. Wycieczka była ciekawym przeżyciem.

Barbara Krzeszowiec i Natalia Hołubowska

uczennice klasy 2f