Trzecie Liceum w Poznańskiej Lidze Debat.

Trójka na czwórkę !

III Liceum w Poznańskiej Lidze Debat Oksfordzkich, sezon 2022/23

25 maja 2023r. odbyła się gala finałowa Poznańskiej Ligi Debat Oksfordzkich. Po raz pierwszy w finałowej czwórce znalazła się reprezentacja III Liceum im. Jana Kantego, w której składzie występowali:

Mówczyni pierwsza – Dominika Szostek (3 D)

Mówca drugi – Jakub Krzemiński (2 B)

Mówczyni trzecia – Karolina Balcer (2 A)

Mówca czwarty – Mikołaj Sobstyl (2 B)

W debacie o trzecie miejsce, w której walczyła nasza reprezentacja stanęliśmy przeciwko Liceum ze Środy Wielkopolskiej im. Powstańców Wielkopolskich.

Teza debaty brzmiała: Jako prezes państwowej spółki podlegającej pod ministerstwo aktywów państwowych, włączyłbym do swoich działań strategię finfluencingu. Nasza drużyna wylosowała stronę opozycji, więc przypadło nam obalenie tej tezy. Niestety przegraliśmy debatę i ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce, ale i tak jest to dla nas ogromny sukces, a niedosyt możemy przekuć na przyszłoroczny sukces.

Udało się również odnieść sukces indywidualny. W klasyfikacji mówców Mikołaj Sobstyl znalazł się w najlepszej piątce – konkretnie na czwartym miejscu.

Żeby zilustrować cały sezon zmagań w ramach ligi debat przedstawię kilka danych.

Ligę rozpoczęliśmy w październiku. W losowaniu znaleźliśmy się w grupie E razem z następującymi szkołami:

XVI Liceum Ogólnokształcące z Poznania

Liceum im. Marii Magdaleny z Poznania

Liceum Akademickie Da Vinci

Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach.

Debatowaliśmy co miesiąc, odwiedzając przy tym różne uczelnie i wydziały w Poznaniu, takie jak: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Wydziały Historyczny, Socjologii, Geografii UAM. Po czterech debatach w grupie zajęliśmy pierwsze miejsce, przegrywając tylko jedną debatę w grupie (pozostałe zwycięstwa stosunkiem 3:0). W klasyfikacji najlepszych mówców po fazie grupowej Mikołaj Sobstyl został sklasyfikowany na piątym miejscu, a Karolina Balcer na drugim miejscu.

W debacie ćwierćfinałowej zmierzyliśmy się z XX Liceum Ogólnokształcącym z Poznania debatując nad tezą: Aby móc prowadzić usługi gastronomiczne w Poznaniu, restauratorzy powinni musieć utylizować niewykorzystane jedzenie (wylosowaliśmy opozycję).  Była to jedna z naszych najlepszych debat w tym sezonie i zwyciężyliśmy 3:0. Półfinał był już znacznie trudniejszy. Przeciwko nam stanęła reprezentacja IV Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej. Teza debaty: Narracja mówiąca, że ludzie mają prawo eksploatowania zwierząt zgodnie ze swoimi potrzebami i tradycją przynosi więcej szkód niż korzyści (znowu opozycja). Tym razem niestety porażka 0:5 (chociaż w tzw. małych punktach różniło nas kilkanaście punktów).

I tak dotarliśmy do debaty o trzecie miejsce, o której był już wyżej.

Na zakończenie, tegoroczny występ naszej reprezentacji był ogromnym sukcesem, a fakt, że 3/4 naszej drużyny kończy dopiero drugą klasę i przed nimi przynajmniej rok debatowania zapowiada, iż jeszcze sporo  przed nimi. Nie był to oczywiście jedyny nasz turniej debat w tym roku. O pozostałych turniejach będzie jeszcze osobny artykuł. Poznańska Liga Debat nie jest też naszym ostatnim występem w tym roku szkolnym. Wyżej wymieniony skład już szykuje się do Poznańskiej Nocy Debat Oksfordzkich, podczas której wystąpią jeszcze trzy inne drużyny z naszej szkoły.

To był długi, aktywny i bardzo wyczerpujący rok w naszym Klubie Debat Oksfordzkich, ale każda minuta spędzona na przygotowaniach do kolejnych debat był warty wielu małych i wielkich sukcesów. Jako opiekun Klubu jestem dumny z pracy z tymi ludźmi i cieszę się, że każdy z nich wkładał ogrom serca i zaangażowania dla siebie, klubu i szkoły.