„To wielki wstyd nie wiedzieć” – spotkanie z panią Barbarą Fabiańską

26 kwietnia 2017 roku, w  Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 uczniowie klasy 2a brali udział w wydarzeniu z cyklu „Spotkania z historią”, którego gościem była pani Barbara Fabiańska.
Jak pani Fabiańska sama podkreśliła, zgodnie ze stwierdzeniem „To wielki wstyd nie wiedzieć” historię zaczęła odkrywać już jako dorosła kobieta, studentka, mężatka. W czasach legalnej „Solidarności” była współzałożycielką NZS PP, po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z kolegami z NSZ PP tworzyła podziemne struktury zrzeszenia. Jesienią 1982 roku została aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Po wyjściu na wolność współpracowała m. in. z „Kartą”, „Czasem”, Archiwum Wschodnim, „Głosem Wolnym” i „Obserwatorem Wielkopolskim”. W późniejszych latach była dziennikarką poznańskiego oddziału TVP i kierownikiem Ośrodka Karta w Poznaniu, redaktorem wydawnictw i pisma Karta.
W czasie spotkania pani Barbara Fabiańska opowiadała młodzieży o realiach życia w PRL i swojej działalności opozycyjnej.
Spotkanie, podczas którego goście mieli również okazję obejrzeć eksponaty związane z poznańską opozycją demokratyczną, prowadziła Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.
Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie!
Agnieszka Jankowiak-Maik

muzeum muzeum3