FIZYKA W KLASACH PIERWSZYCH

Dzięki współpracy III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu im, Adama Mickiewicza od początku roku szkolnego uczniowie klasy Ic biorą udział w laboratoriach fizycznych, będących pomostem między wiedzą teoretyczną a doświadczeniami praktycznymi. Zajęcia odbywają się w kampusie na Morasku. Uczestnicy laboratoriów w czasie zajęć wykorzystują wiele ciekawych narzędzi, takich jak proste obwody elektryczne czy transformator. Zajęcia rozpoczynają się wstępem teoretycznym, a następnie uczniowie po wybraniu jednego z dostępnych narzędzi muszą wykonać serię doświadczeń, prowadząc jednocześnie ich dokumentację oraz niezbędne obliczenia.

Dzięki uprawianiu fizyki drogą doświadczalną możemy między innymi konfirmować bądź też falsyfikować postawione drogą teoretyczną założenia fizyki teoretycznej. Pozwala nam ona także weryfikować pomiary oraz badać czynniki, które wpływają na ich wartość, a tym samym coraz lepiej rozumieć skomplikowany mechanizm natury fizyki. Laboratoria te uczą, jak szerokie zastosowania praktyczne posiada fizyka. Pokazują, iż nie jest to dziedzina nauki, oderwana od rzeczywistości, lecz wręcz przeciwnie, stoi u podstaw techniki, i jest esencjonalna, jeżeli chcemy poznać i opanować procesy zachodzące u podstaw technologii i natury, jaką znamy.

Marcel Rychtanek kl. 1c

1 2 3

Co tydzień we wtorek mamy okazję uczestniczyć w wykładach otwartych „Przekraczamy granice wyobraźni”, odbywających się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicząc w zajęciach tematycznych, prowadzonych przez prof. UAM dr. hab. Henryka Drozdowskiego możemy poczuć się jak prawdziwi studenci, a jednocześnie oglądać demonstracje fizyczne.

Aleksander Kaczmarek i Julia Czaronek 1a