Finał projektu kl.IId „Na literackich szlakach”.

Finał projektu kl.IId „Na literackich szlakach. Śladami Romana Brandstaettera”,

czyli krótka historia filmu ,,Jestem, gdy jestem dobry”.

Dnia 10 lutego o godzinie 11:45 klasy akademickie o profilu humanistycznym oraz zaproszeni goście zebrali się w auli, by obejrzeć końcowy efekt projektu realizowanego przez klasę II D. Wyniki pracy całej klasy zaprezentowali jej dwaj przedstawiciele – Adam Zabel i Michał Dymarski.

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych osób i krótkim wstępie przystąpiono do zaprezentowania kolejnych etapów projektu. Adam i Michał opowiedzieli, jak przebiegała realizacja tego przedsięwzięcia (za którego ostateczny kształt odpowiada Mateusz Mordalski), wskazali wyzwania, jakich podjęła się II D.

Praca nad projektem trwała kilka miesięcy. Rozpoczęliśmy ją w roku szkolnym 2013/2014, a zakończyliśmy w pierwszym semestrze kolejnego, tj. 2014/2015. Początkowy etap polegał na zgromadzeniu bibliografii pozwalającej stworzyć portret Romana Brandstaettera – człowieka i pisarza. Zadanie realizowaliśmy w grupach. Po zapoznaniu się z zawartością opracowań na temat pisarza oraz jego utworami każda z grup stworzyła prezentację multimedialną prezentującą pisarza i jego dorobek literacki. Co dociekliwsi dotarli do osób , które znały Romana Brandstaettera osobiście (o.J.Góra, J.Grzegorczyk) bądź zawodowo zajmują się jego twórczością ( dr E.Krawiecka, prof. J.Ratjczak). W ten sposób narodził się pomysł, aby zebrane materiały skompilować, nieco dopracować i stworzyć film o pisarzu.

Rok szkolny 2014/ 2015 to właśnie etap selekcji i kompilacji zebranych materiałów, ich dopełnianie oraz kolejne wywiady i spotkania, między innymi z dr.J.Liberkiem. Również poetycki listopad w III LO przebiegał pod znakiem Romana Brandstaettera. W jury konkursu recytatorskiego popularyzującego twórczość pisarza znalazła się przedstawicielka klasy IId, Małgorzata Rychlewicz. Spośród recytujących wyróżnili się Zuzanna Kamińska i Tytus Niewiedział, którzy reprezentowali szkołę w IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Trzciance. Tam miała miejsce premiera naszego filmu, w nieco jeszcze okrojonej wersji, a Tytus Niewiedział zdobył wyróżnienie. W naszych działaniach wspierała nas także s.Małgorzata, z którą myśl Brandstaettera zgłębialiśmy na lekcjach religii. Fragment jednego z utworów w czasie finału projektu w auli szkolnej zaprezentowała Natalia Świątek.

Nasze działania wpisały się w kalendarz działań Uniwersytetu A.Mickiewicza, który   w tym roku „Literacki przystanek nad Wartą” poświęcił właśnie osobie R.Brandstaettera. Z tej racji uczniowie klasy II D wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej twórczości R.Brandstaettera „ROMAN BRANDSTAETTER – CZŁOWIEK W DRODZE DO EMAUS” oraz w spotkaniu z osobami, które przyjaźniły się z Brandstaetterem – o. Janem Górą oraz Janem Grzegorczykiem.

Zwieńczeniem realizacji projektu był pokaz 18-minutowego filmu „Jestem, gdy jestem dobry” prezentujący sylwetkę Romana Brandstaettera- pisarza i człowieka w szkolnej auli 10 lutego. Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zobaczyć efekty naszej pracy i poznać tę fascynującą osobowość, jaką bez wątpienia był Roman Brandstaetter, zamieszczamy poniżej link https://www.youtube.com/watch?v=35LQFPSEaws                           oraz prezentację dokumentującą przebieg naszej pracy w załączniku.

Justyna Stańko