Dialekt wielkopolski i gwara poznańska

Dialekt wielkopolski i gwara poznańska na tle pozostałych dialektów

Słowa Oskara  Kolberga  ,,Cudze znać dobra rzecz, własne -obowiązek” przyświecają tegorocznemu projektowi klas akademickich, kl.II d i Id , Dialekt wielkopolski i gwara poznańska na tle pozostałych dialektów.

Projekt zamierzamy realizować w podobnej konwencji co ubiegłorocznySarmatyzm-szlachetne dziedzictwo czy przeklęty spadek? oraz  sfinalizować go na przełomie lutego i marca. Tegoroczny projekt stanowi wyzwanie z kilku powodów. Realizują go uczniowie dwóch klas, co stanowi niemałe wyzwanie organizacyjne,  zważywszy, iż każdy ma swoją rolę do odegrania. Zwieńczeniem projektu ma być przeprowadzony przez uczniów obu klas konkurs popularyzujący znajomość gwary poznańskiej. I wreszcie, musimy stanąć na wysokości zadania, skoro naszymi przewodnikami mają być tak wybitni znawcy zagadnienia,  jak p. Jacek Hałasik oraz Juliusz Kubel , a wszystkiemu bacznie będzie się przyglądał poczciwy Stary Marych.

Jedno jest pewne, na nadmiar czasu i nudę w rozpoczętym roku szkolnym narzekać nie będziemy.

Beata Błaszczyk