1d w teatrze

15 marca 2018 klasa 1D Da Vinci wraz z panią profesor Anną Wryk wzięła udział w spektaklu „La Petite Fille Aux Allumettes” („Dziewczynka z zapałkami”) w reżyserii Julie Annen. Wydarzenie odbyło się w Scenie na Piętrze i było częścią większego, ogólnopolskiego Tournee Francophone 2018 francuskiej grupy teatralnej.
Przedstawienie stanowiło przede wszystkim okazję do wykorzystania znajomości języka francuskiego w praktyce, ale organizatorzy zadbali o ekran z bieżącym tłumaczeniem dla początkujących. Poza samą warstwą językową uczniowie docenili także walory artystyczne nowej wersji „Dziewczynki z zapałkami”. Klasyczna baśń Andersena została uwspółcześniona i wzbogacona o elementy taneczne bardzo zaskakując zgromadzonych widzów. Pomimo prostej formy przedstawienia publiczność była przejęta i nagrodziła aktorów gromkim aplauzem.
Po zakończeniu spektaklu odbyła się fascynująca rozmowa z francuskimi gośćmi. Uczniowie zadawali pytania dotyczące zarówno samego tworzenia sztuki jak i pobytu w Polsce. Uczestniczący w rozmowie widzowie nagradzani byli scenariuszami przedstawienia.
Dzięki tej wycieczce mieliśmy wyjątkową okazję do osłuchania się z językiem francuskim w bardzo przystępnej formie oraz kulturalnie spędziliśmy czas – tak jak na humanistów przystało.
Marcin Mielcarek 1D.