VII Mistrzostwach Polski Debat Parlamentarnych

W dniach 22-24.02.2013 r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w „VII Mistrzostwach Polski Debat Parlamentarnych” odbywających się w Warszawie. W turnieju uczestniczyło 28 dwuosobowych drużyn z całej Polski. Nasi uczniowie mieli przyjemność reprezentować III LO z Poznania już po raz trzeci. Ten fakt został doceniony przez organizatorów, którzy wyróżnili pana prof. Marka Jekela jako opiekuna. To właśnie on trzy lata temu przedstawił nam sztukę debatowania i odtąd zawsze wspierał nasze działania. W tym roku III LO reprezentowali: Agnieszka Brzezińska, Paula Rejkiewicz, Hubert Dyśko, Maciej Pewiński, Maciej Gieparda oraz absolwent „Trójki” Artur Lorek.

Do Warszawy pojechaliśmy już w piątek, ponieważ wieczorem dla wszystkich uczestników odbyły się warsztaty przygotowujące do debaty. Przedstawiono nam zasady turnieju oraz zaprezentowano debatę pokazową. Następnego dnia, z samego rana udaliśmy się do Liceum im. Jana III Sobieskiego, aby stoczyć pojedynek w czterech rundach. Po oficjalnym otwarciu i ogłoszeniu tematu mieliśmy tylko 15 min. na przygotowanie się do wystąpień. Każda runda miała inny temat: 1. „Ta izba uznałaby Pastafarian (wyznawców Latającego Potwora Spaghetti) oficjalnie za religię w Polsce; 2. „Ta izba wprowadziłaby ulgi podatkowe dla wykwalifikowanych obcokrajowców chcących osiedlić się w Polsce”; 3. „Ta izba wpisałaby prawo dostępu do Internetu do konstytucji Polski; 4. „Ta izba zakazałaby haseł reklamowych odwołujących się do polskości jako wartości”. Wieczorem, po zakończeniu rozgrywek, wyłoniono 8 najlepszych drużyn. Niestety zabrakło nam niewiele aby dostać się do półfinału. Nie chcieliśmy jednak zmarnować niedzielnego czasu, dlatego postanowiliśmy go wykorzystać zgodnie z założeniem poszerzenia wiedzy historycznej i odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warto dodać, że „VII Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych” wygrała reprezentacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z czego – jako Poznaniacy – jesteśmy bardzo dumni i serdecznie zwycięzcom gratulujemy.

Uważam, że był to bardzo udany wyjazd, ponieważ mogliśmy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, poznać nowych ludzi, przeżyć i doświadczyć czegoś niepowtarzalnego.

Agnieszka Brzezińska, kl. III d