Home
Sesja fizyczna

Sesja fizyczna

Sesja fizyczna 2013

Jak wszystkim wiadomo, według przepowiedni Majów 21 grudnia 2012r. o godz. 19 miał nastąpić koniec świata. Na całe szczęście, tak się nie stało, jednakże całe to zamieszanie skłoniło akademicką klasę 2c Linux do zastanowienia się, co może zagrażać naszej cywilizacji oraz jak dysponując jedynie najprostszymi surowcami i znajomością fizyki, przetrwać w świecie postapokaliptycznym. Wyniki tych przemyśleń w formie krótkich filmów, prezentacji i doświadczeń zostały zaprezentowane podczas Sesji Fizycznej 2013, której tematem był właśnie świat po zagładzie.
W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klasy 3c, prezentując nie związane bezpośrednio z tematyką, acz równie ciekawe eksperymenty, pokazując na przykład, jak w sposób niekonwencjonalny i dosyć wybuchowy napompować oponę samochodową. Były to doświadczenia o tytułach: „Polaryzacja światła” i „Przemiany termodynamiczne w życiu codziennym”. Po tym wstępie, nastąpiło przejście do świata post-apokaliptycznego. Można było zobaczyć kilkuminutowy film prezentujący różne teorie Armagedonu. Później zaś okazało się, że katastrofa odcisnęła swoje piętno na strojach prowadzących i prezentujących doświadczenia.
Po upadku cywilizacji jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie sobie energii elektrycznej. W doświadczeniu „Gdy zgasną światła” zostało pokazanych kilka sposobów jej otrzymywania, poczynając od uzyskania prądu stałego przez zbudowanie prostej baterii z ogórka kiszonego i ciała człowieka, przez klasyczny stos Volty na prostej prądnicy do pozyskiwania prądu przemiennego kończąc. Można było też dowiedzieć się, jak stworzyć konwerter termoelektryczny (doświadczenie „Konwerter termoelektryczny”), zamieniający energię termiczną na elektryczną, a także jak uzyskać prąd w szkle, będącym przecież w warunkach normalnych izolatorem („Prąd w szkle”). Jedna z grup zmierzyła się także z problemem perpetuum mobile, usiłując stworzyć maszynę idealną bazując na projekcie Leonarda da Vinci. Jednakże nie udało im się dokonać w tej kwestii naukowego przełomu.
Zostały zaprezentowane dwa modele głośników – pierwszy, wykonany głównie z papierowych talerzy był prostszy i dałoby się go zbudować właściwie w każdych warunkach. Kolejne doświadczenie – głośnik plazmowy – był ambitniejszym projektem, jednakże do jego konstrukcji potrzebne były dość zaawansowane komponenty elektrotechniczne. Obydwa okazały się być w pełni sprawne.
Ostatnia grupa przypomniała zaś, że nawet w świecie po zagładzie nie można zapominać o rozrywce. W przerwie pomiędzy rozpaczliwą walką o przetrwanie a próbą odbudowy znanej nam cywilizacji coś trzeba robić! Doświadczenie było bardzo widowiskowe i polegało na wytworzeniu olbrzymich baniek mydlanych. Osiągały one takie rozmiary, że można w nich było zamykać ochotników z widowni, którzy doskonale się przy tej okazji bawili.
Podsumowując, tegoroczna sesja pokazała wiele ciekawych, lecz w gruncie rzeczy prostych zastosowań fizyki, jakie mogą być potrzebne w świecie postapokaliptycznym. Nie zabrakło także doświadczeń wybuchowych i widowiskowych – jak chociażby niekonwencjonalne pompowanie opony czy gigantycznych baniek mydlanych. Po raz kolejny akademickie klasy Linux udowodniły, że fizyka jest ciekawa.

Uczeń klasy IIc Grzegorz Gapiński