Miłosz odNowa

Miłosz odNowa. Podsumowanie.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Niestety. Tak też było z programem Miłosz odNowa, w którym brała udział nasza szkoła. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 15 czerwca w auli szkolnej, do której zaproszone zostały klasy humanistyczne „d” i „e”. Dlaczego właśnie te klasy? Bo tu wszystko właśnie z nimi się zaczęło, to te klasy w marcu uczestniczyły w sesji naukowej „Dlaczego Czesław Miłosz nie został piłkarzem?”. Od tej sesji zaczęła się cała przygoda z Noblistą w naszej szkole.

„Grupa z Warszawy”, czyli 4-osobowy skład, który reprezentował naszą szkołę na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM) w stolicy, przedstawiała zebranym przedsięwzięcia związane z Rokiem Miłosza w przestrzeni III LO. Choć nie było tłumów w auli, w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, warto było podsumować ten projekt, żeby to, co działo się z Miłoszem, nie zostało zapomniane. Bo choć spotkanie w auli było zwieńczeniem projektu, to jak pisał Ryszard Kapuściński: ,,Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej(…)”.

Nasza prezentacja w auli była więc przypomnieniem wszystkiego tego, co działo się w szkole, aby utrwalić to w naszej pamięci i uporządkować. W tle osób mówiących wyświetlana była prezentacja – krótki pokaz slajdów ze zdjęciami z wydarzeń związanych z Miłoszem w III LO. Tę prezentację jak i jednodniówkę, którą wydaliśmy na okazję OPPM w Warszawie, już wkrótce będziecie mogli obejrzeć na stronie internetowej szkoły.

Wracając jednak do naszej prezentacji w auli –niespodzianką dla słuchaczy była recytacja Jana Gruszki „O Miłoszu” – na melodię Trubadurów „Cóż wiemy o miłości?”, przy akompaniamencie Jacka Zająca. Naszym zadaniem było też uaktualnienie Miłosza, ukazanie go od nowa, dlatego też sesję zaczęliśmy od obejrzenia teledysku promującego płytę Stanisława Sojki „Na cześć księdza Baki”, który artysta wykonuje wraz z Czesławem Mozilem.

Mamy nadzieję, że nie zanudziliśmy Was na naszym półgodzinnym wykładzie, w którym ukazaliśmy „w pigułce” wszystkie działania związane z projektem Miłosz odNowa w naszej szkole. Było tego dużo, na różnych płaszczyznach: sesje, konkursy, lekcje otwarte… To wszystko pozwoliło nam wszystkim poznać nowe oblicze Poety. Dziękujemy Wam za zaangażowanie w ten Projekt i myślę, że naszą krótką prezentacją zachęciliśmy Was do brania udziału w kolejnych takich przedsięwzięciach. Z własnego doświadczenia przyznam, że są one zawsze niezapomnianą przygodą.

Agnieszka Jarosz