Home
ZAJĘCIA DZIENNIKARSKIE W STUDIU TELEWIZYJNYM NA MORASKU
image3

ZAJĘCIA DZIENNIKARSKIE W STUDIU TELEWIZYJNYM NA MORASKU

 

W czwartek, 15 listopada 2018 roku, mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach akademickich na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM . Pani Profesor Violetta Dworecka zorganizowała dla nas lekcję poświęconą dziennikarstwu. W ramach zajęć członkowie głównego zarządu studenckiej telewizji “Flesz”, działającego na tym wydziale,  przeprowadzili wykład dotyczący pracy przy realizacji poszczególnych odcinków swoich programów.

Na początku prelegentki przedstawiły proces tworzenia newsa. Wytłumaczyły nam  czym jest „belka” czy „biała”. Zwróciły także uwagę na to, czego unikać lub co jest szczególnie ważne przy takiej produkcji. Bardzo ciekawą i pomocną rzeczą zaprezentowaną w tej części spotkania było to, że opisywane i nazywane elementy programu zostały kolejno pokazane na podstawie przykładowego klipu. Dzięki temu wszystko mogliśmy sobie zwizualizować.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na drugą część spotkania. Przez to, że wszyscy byliśmy w nią zaangażowani, była ona zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Po podziale na dwuosobowe grupy i przydzieleniu odpowiednich ról mieliśmy czas, aby przygotować własne wejście live. Jedna osoba z pary udawała dziennikarza występującego w studiu telewizyjnym. Jej zadaniem było przeniesienie uwagi widzów na miejsce zaimprowizowanego zdarzenia, gdzie znajdował się inny „dziennikarz”, który relacjonował na żywo rozwijającą się sytuację.  Scenki  wydawały się pozornie banalne. Jednak wystąpienie przed kamerami i  mikrofonami oraz publicznością  złożoną z koleżanek i kolegów z klasy wywoływało stres.  Gdy każdy z nas zaimprowizował swoje wejście live – chętni mogli zabawić się także w pogodynkę. To również było bardzo ciekawym  doświadczeniem.

Spotkanie w studiu TV na Morasku zakończyliśmy konkursem, w którym do wygrania były nagrody ufundowane przez WNPiD UAM. Nie obyło się także bez pamiątkowego zdjęcia. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie tych ciekawych zajęć i wszystkim polecamy oglądanie “Flesza” co poniedziałek !

 

Maja Włodarczyk, kl. 1d