Z Miłoszem do …Warszawy

Relacja z OPPPM 2011

20 szkół z całej Polski ze 175 biorących udział w projekcie Miłosz OdNowa spotkało się podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie. Choć to nie sam Miłosz zainicjował to spotkanie!

Uroczystość, która odbyła się w poniedziałek, 30 maja, miała na celu ukazanie efektów pracy szkół realizujących różne projekty, w których łącznie wzięło udział ok. 2 000 szkół i 1 500 uczniów! W Warszawie spotkali się najlepsi spośród nich. Najpierw na uroczystym rozpoczęciu o godzinie 11.00 w Sali Balowej, a następnie w Arkadach Kubickiego. Tam też odbywały się Targi Projektów. Zapanował gwar, arkady wypełniły kolorowe plakaty, mapy, poczęstunki, a przede wszystkim optymizm tych młodych ludzi, którzy naprawdę zaangażowali się w to, co robią. To się czuło!

Projekty, które przedstawiali uczniowie z różnych szkół z całej Polski, były różnorakie: uczniowie badali świat, uczyli siebie nawzajem, zmieniali rzeczywistość lub przybliżali innym kulturę czy postacie. Młodzież z ,,Trójki” w składzie: Inga Dziergas, Daria Majewska, Agnieszka Jarosz i Tomasz Bartol pod opieką pani profesor Beaty Błaszczyk przedstawiła to, co działo się w naszej szkole w związku z Rokiem Miłosza. A było co pokazać! Na specjalnie przygotowanych wcześniej tablicach młodzi umieścili zdjęcia przedsięwzięć realizowanych w ,,Trójce”. Słowem kluczem była TOŻSAMOŚĆ. Od niej wyszliśmy i poprzez sesję naukową, debatę oksfordzką, lekcje nauczycieli j.polskiego (w tym lekcje otwarte), Poznań Poetów, konkursy recytatorskie odsłoniliśmy TOŻSAMOŚĆ MIŁOSZA i dotarliśmy do własnej tożsamości ( Jej śladem są powstałe kartki ze wspólnego pamiętnika, którego fragmenty odnajdziecie w jednodniówce ,, Cz.Miłosz w przestrzeni III LO. Oblicza Poety”.

W końcu przyszedł czas na fachową ocenę i rozmowę z Ekspertem. Naszą znawczynią była dr Agnieszka Kruszyńska, która pytała nas o pomysł na sesję naukową, debatę i w końcu to, jakie mamy osobiste przemyślenia wynikające z realizacji naszego projektu, co dał on uczniom III Liceum. Poradziliśmy sobie i z tym punktem programu, odpowiadając na mające czasem dość prowokacyjny charakter pytania.

Zwieńczeniem prezentacji było rozdanie upominków i dyplomów uczestnictwa zespołom reprezentującym szkoły biorące udział w projekcie. To była już trzynasta edycja Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, a ,,Trójka” miała przyjemność w niej uczestniczyć. Jesteśmy przekonani, że nasza szkoła poradziła sobie z tym wyzwaniem i chętnie podejmiemy się kolejnych projektów, a póki co czekamy na wyniki z Warszawy J.

Dziękujemy przy tej okazji wszystkim, którzy włączyli się w nasz projekt, zaczynając chronologicznie: Nauczycielom, którzy przeprowadzali lekcje, których przedmiotem była twórczość Miłosza; wszystkim tym, którzy pomagali nam w tym przedsięwzięciu, np. przygotowując zakładki z Miłoszem czy biorąc udział w konkursach recytatorskich w Caffé Greco. Pragnę także podziękować naszej Pani Dyrektor za to, że umożliwiła nam wyjazd do Warszawy i zaprezentowanie na Zamku Królewskim tego wszystkiego, co działo się w ,,Trójce”. Myślę, że Miłosz odNowił się w nas i będziemy mogli coś więcej o nim powiedzieć, a może po prostu z czystej ciekawości zajrzeć do poezji tego Noblisty…

Agnieszka Jarosz