Home
W labiryntach pracowni dialektologicznych

W labiryntach pracowni dialektologicznych

6 marca 2019 r. w ramach Dni Dialektologa zostaliśmy zaproszeni wraz z Panią Profesor Beatą Błaszczyk na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, by od kuchni poznać pracę dialektologa i zobaczyć pracownie dialektologiczne, które na co dzień są zamknięte dla odwiedzających.

Po przybyciu do Collegium Maius okazało się, że czeka nas jeszcze niezaplanowane ,,zwiedzanie” Instytutu Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, spowodowane szukaniem pracowni dialektologicznych, do których byliśmy zaproszeni. Po przemierzeniu labiryntu, z którego wyprowadziła nas rozczytana w mitologii Nell, i przyjrzeniu się ciekawej architekturze trafiliśmy na umówione miejsce.

Podzieliliśmy się na dwie grupy, które udały się do innych pracowni. Pierwszą grupę oprowadził dr Błażej Osowski, zaś drugą- prof. dr hab. Jerzy Adam Sierociuk. Po zapoznaniu się z pracą dialektologa, spostrzeżeniami dotyczącymi tej dziedziny, wróciliśmy (już bez błądzenia) do szkoły z uśmiechem na twarzy.

Z pewnością każdy będzie mile wspominał te zajęcia. Być może w następnym roku również weźmiemy w nich udział, by uczestniczyć w innej formie bogatego i zachęcającego programu tych dni, albowiem dodać należy, iż Pracownia Dialektologiczna i Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe UAM w tym roku już po raz czwarty zaprosiły szkoły ponadgimnazjalne do udziału w Dniach Dialektologa- wydarzeniu o charakterze popularnonaukowym promującym w łatwy i przystępny sposób wiedzę o gwarach oraz odmianach regionalnych polszczyzny.

 

 

 

Mikołaj Koza, kl. II d

image_6483441 image_6483441_3 IMG_5311 IMG_5312 IMG_5319-2