Home
PRZYJACIELE ARMII KRAJOWEJ W III LO W POZNANIU

PRZYJACIELE ARMII KRAJOWEJ W III LO W POZNANIU

PRZYJACIELE ARMII KRAJOWEJ W III LO W POZNANIU

Działające już od kilkunastu lat w III Liceum Ogólnokształcącym Koło Przyjaciół Armii Krajowej im. Floriana Marciniaka w b. r. szkolnym podejmowało różnorodne inicjatywy. Brało udział w wielu przedsięwzięciach oraz imprezach o charakterze patriotycznym.

Nie ma lepszej lekcji historii od tej, którą można poznać „na żywo”. Nie ma  więc,  co się  dziwić, że największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z zasłużonymi   uczestnikami walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Jedno z takich spotkań zorganizowaliśmy w murach naszej szkoły dla klas humanistycznych. Uczniowie spotkali się z byłym Harcerzem Szarych Szeregów i więźniem obozów stalinowskich. Wśród młodzieży największe wrażenie wywołały wstrząsające wspomnienia związane z prześladowaniami okresu komunistycznego.

Jak co roku braliśmy także udział w rajdzie regionalnych kół Armii Krajowej pod honorowym patronatem  Wojewody Wielkopolskiego i  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  – Okręg Wielkopolska. Tym razem szlak prowadził do Gdańska i Torunia. To ostatnie wspomniane miasto związane jest z działalnością bohaterskich kobiet walczących w szeregach Armii Krajowej: gen. Elżbietą Zawacką i gen. Elżbietą Wittek. Warto podkreślić, iż gen. Elżbieta Zawacka, ps.„ Zoo”,  była jedyną kobietą działającą we formacji cichociemnych. W Toruniu z zainteresowaniem zwiedziliśmy Archiwum Pomorskie jej imienia oraz spotkaliśmy się z pracownikami naukowymi tej instytucji i weteranem walk  w okresie II wojny światowej. Godnym zwieńczeniem dnia spędzonego w Toruniu było zapalenie zniczy na grobie Pani Generał i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Podczas rajdu mieliśmy okazję obejrzeć także sporo innych miejsc związanych z najnowszą historią Polski. W Gdańsku zwiedziliśmy  Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej oraz  miejsce tragicznych walk na Westerplatte.  Najgłębsze wrażenie wywarł na nas niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Z powagą i wzruszeniem zwiedzaliśmy kolejne obozowe baraki oraz miejsca kaźni hitlerowskich. Wiedzę na temat obozu pogłębiliśmy  poprzez obejrzenie filmów: „Ambulans” i „Konzentrationslager Stuthoff  bei Danzig”.

W czasie roku szkolnego nasze koło podejmowało  również i inne działania mające na celu pogłębienie wiedzy z zakresu historii regionu, Państwa i Narodu Polskiego.  Uczestniczyliśmy w obchodach rocznic patriotycznych m. in. związanych z powstaniem Polskiego Państwa Podziemnego, a także rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego    1918-1919. Braliśmy udział w wykładzie dotyczącym konspiracji wielkopolskiej w czasie  II wojny światowej zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk w Poznaniu.  Uczestniczyliśmy w akcji „Znicz” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Opiekowaliśmy się grobami  żołnierzy AK i miejscami Pamięci Narodowej.

Violetta Dworecka