Konferencja Nowoczesny Patriotyzm

1 marca 2017 roku w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 odbyła się I Ogólnoszkolna Konferencja „Nowoczesny patriotyzm”, na której wystąpiła  młodzież z jedenastu wielkopolskich szkół (Poznań, Kórnik, Murowana Goślina, Luboń), reprezentująca wszystkie szczeble edukacyjne – od szkoły podstawowej, przez gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej. Celem konferencji było kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi, ukazanie, jak młodzież rozumie pojęcie patriotyzmu oraz odpowiedź na pytanie czy jest on dla nich nadal znaczącą wartością. Tematyka wystąpień krążyła wokół zagadnienia rozumienia patriotyzmu oraz kształtowania się go w środowisku rodzinnym i szkolnym. W swoich referatach młodzi ludzie poruszali kwestie widowisk i rekonstrukcji historycznych, roli harcerstwa, szkoły i domu rodzinnego, jako czynnika kształtującego postawę umiłowania ojczyzny. Nie zabrakło też muzyki współczesnej, kanałów na Youtube, kampanii społecznych, sportu oraz komiksu.
W przerwach między referatami zgromadzeni goście mogli zapoznać się z materiałem filmowym przygotowanym przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego: „Nowoczesny patriotyzm”, „Niepodległość”, „Fort Winiary – Ostatni Bastion”, spotem reklamowym widowiska historycznego Parku Dzieje oraz filmami grupy rekonstrukcyjnej Poznański Czerwiec.
Gościem honorowym konferencji był pan mjr Janusz Gunderman – powstaniec warszawski, wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Środowisko Syrena, który skierował do młodzieży wiele ciepłych słów.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tym przedsięwzięciu stało się dla młodych ludzi furtką do świata nauki i zaangażowania społecznego, a umiejętności i wiedza przez nich zaprezentowane posłużą w przyszłości kolejnym, jeszcze bardziej ambitnym celom.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie konferencją przewidziana jest jej kontynuacja w grudniu 2017 roku przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Konferencja zaznaczyła swoją obecność również w mediach – rozmawiali z nami dziennikarze z Radia Merkury, Radia Emaus i Wielkopolskiej Telewizji Kablowej
Link do wydania Teleskopu: https://poznan.tvp.pl/29295705/01032017-godz1830

Patronat honorowy nad konferencją objęli:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Środowisko „Syrena”
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Młodzieżowa Rada Miasta Poznania

Organizatorzy konferencji:
Kinga Przyborowska – Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Agnieszka Jankowiak-Maik – III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu.
Marta Kmieciak – Gimnazjum nr 6 w Poznaniu im. Edwarda Raczyńskiego

Naszą szkołę reprezentował Tobiasz Dworak z klasy 1d z wystąpieniem „Poznański Czerwiec z pokolenia na pokolenie”, obsługą techniczną oraz przygotowaniem filmu podsumowującego uczniowie: Jan Chlebek, Maciej Barna i Jan Bylicki z klasy 1c a towarzyszyli nam Piotr Arnt i Aleksander Jędrzejewski z klasy 1b.