Home
DZIAŁALNOŚĆ KOŁA ARMII KRAJOWEJ IM. FLORIANA MARCINIAKA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
Zdjęcie0309

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA ARMII KRAJOWEJ IM. FLORIANA MARCINIAKA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA ARMII KRAJOWEJ IM. FLORIANA MARCINIAKA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

  Do celów koła działającego już od kilkunastu lat w III LO w Poznaniu należy krzewienie tradycji patriotycznych i lokalnych z podkreśleniem etosu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

We wrześniu  b.r. szkolnego odbył się kolejny rajd wielkopolskich kół AK- „Szlakiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy ze ŚZŻAK oraz Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Szlak rajdu prowadził głównie w świętokrzyskie, ale podczas wyjazdu nie zabrakło regionalnego akcentu, którym był udział w uroczystościach patriotycznych w Bielawach i Walewicach związanych z walkami 15.Pułku Ułanów Wielkopolskich pod dowództwem   ppłk Tadeusza Mikke.

W b.r. szkolnym koło brało udział w różnorodnych spotkaniach i uroczystościach o charakterze patriotycznym m. in. w: wielkopolskich obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego,  w wykładzie dotyczącym konspiracji wielkopolskiej w czasie II wojny światowej (PAN), uroczystości  90-tych urodzin mjr Ludwika Miśka (Urząd Marszałkowski w Poznaniu), w spotkaniu kół AK (V LO w Poznaniu). W ramach współpracy z IPN koło uczestniczyło  w akcji „Znicz” oraz i opiekowało się miejscami pamięci narodowej. Ważnym punktem tegorocznej działalności koła było  nawiązanie współpracy z     I LO im. Oskara Kolberga w Kościanie, której celem jest wymiana doświadczeń związanych z promowaniem wiedzy związanej z hm. Florianem Marciniakiem.

Violetta Dworecka