Uczniowie III LO na Poznańskim Festiwalu Kryminału GRANDA

W Poznaniu w dniach 9-11 października br. w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA miało miejsce sensacyjne spotkanie z literaturą, muzyką i filmem. Festiwal adresowany był, jak podkreślali sami organizatorzy, ,,dla wnikliwych, ciekawskich i z natury tropiących, dla czytających, oglądających i słuchających, dla poszukiwaczy dobrej zabawy i wiedzy, dla domowych śledczych i dla urodzonych detektywów, dla cytujących kryminały na wyrywki i dla tych, którzy ZAWSZE wiedzą, kto zabił i dla tych, dla których zakończenie jest ZAWSZE zaskoczeniem”. Wśród tych osób nie zabrakło i uczniów naszej szkoły.

O festiwalu i jego części warsztatowej dowiedzieliśmy się za sprawą jednego z organizatorów festiwalu, doktora Michała Larka, który już dwukrotnie spotkał się z młodzieżą III LO podczas zajęć akademickich. Taką zachętę mogli przeczytać zainteresowani udziałem w warsztatach pisarskich w ramach festiwalu: ,,Chcesz podszlifować swoje umiejętności pisarskie, poprawić warsztat, zdobyć informacje o pracy specjalistów od kryminalistyki? Te warsztaty są dla ciebie! Przyślij do nas 3-5 stron tekstu na adres: granda@one-event.pl. W tytule maila wpisz hasło: WARSZTATY. Tekst ma być początkiem powieści lub opowiadania kryminalnego i powinien angażować uwagę czytelnika. Warunkiem niezbędnym jest zamieszczenie w przedstawionym fragmencie opisu zbrodni. Z tekstu musi wynikać, że akcja toczy się w Poznaniu.”

Dwie osoby postanowiły sprawdzić swoje umiejętności i obie zakwalifikowały się do udziału w warsztatach. Niestety, tylko Aleksandra Cholewa mogła w nich uczestniczyć ( Próbka pisarska uczestniczki warsztatów w załączniku), która udział w nich opisuje poniżej.

Beata Błaszczyk

W dniach 9-11 października w Poznaniu odbył się Poznański Festiwal Kryminału GRANDA. Można było w tym czasie spotkać się z pisarzami oraz z ludźmi, zajmującymi się kryminalistyką na co dzień. Atrakcji było naprawdę wiele, w kilku miejscach w mieście, dlatego na pewno każdy znalazł coś dla siebie. Miałam szczęście brać udział w warsztatach pisarsko- kryminalnych na Uniwersytecie SWPS przy ulicy Kutrzeby.

W piątek (9 X) wykład na temat kłamstwa oraz mimiki twarzy prowadził profesor Szymon Draheim. Następnie odbyły się warsztaty o ciekawej nazwie: Zabójstwo – zbrodnia (nie)doskonała, gdzie rozmawialiśmy o psychice morderców, jak również o samym morderstwie. Opowiadał o tym Tomasz Kilarski, który pracuje w zakładzie karnym w Koziegłowach. Mimo poważnej tematyki wykładu nie obyło się bez śmiechu oraz momentu grozy, kiedy prowadzący z uśmiechem na twarzy, w gumowych rękawiczkach zaczął wyciągać na blat biurka różne narzędzia zbrodni.

Następnego dnia odbywały się warsztaty pisarskie z panią Katarzyną Puzyńską. W ciągu trzech godzin pokazała nam tajniki pisana kryminału, dając przy tym wiele cennych rad. Podczas zajęć mieliśmy za zadanie m.in. wymyślić własną postać i jej historię. Czas minął wręcz niezauważenie.

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia odbyły się warsztaty scenopisarskie, prowadzone przez doktora Michała Larka oraz Sebastiana Buttnego.

Aleksandra Cholewa

Tajemnica Samobójstwa – warsztaty