Europejski Tydzień Autyzmu
Data: 1-7 grudnia
Autyzm (spektrum zaburzeń autystycznych) należy do zaburzeń neurorozwojowych. Osoby w spektrum autyzmu mogą doświadczać trudności w sferze kontaktów społecznych i komunikacji, przejawiać przywiązanie do schematów i rytuałów, wielokrotnie powtarzać określone czynności, inaczej – często intensywniej – odbierać bodźce zmysłowe.
Określenie „spektrum autyzmu” ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i świetnie realizujące się w życiu zawodowym.
Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. Ze względu na to, że osoby w spektrum autyzmu inaczej spostrzegają świat, często spotykają się z brakiem zrozumienia, a nawet z brakiem akceptacji. Reakcje te wynikać mogą z niewiedzy na temat funkcjonowania osób autystycznych, ich potrzeb i problemów.
Europejski Tydzień Autyzmu ma na celu zwiększanie świadomości społecznej i upowszechnianie informacji dotyczących tego zaburzenia.
Zachęcam do zapoznania się z filmikiem, który streszcza, czym właściwie jest spektrum zaburzeń autystycznych. Co ciekawe kwestię przybliża w nim osoba, która sama otrzymała taką diagnozę:
https://www.youtube.com/watch?v=0WFbKHgKM0A
Polecam Państwa uwadze także materiał poświęcony kobietom w spektrum autyzmu:
https://www.youtube.com/watch?v=McTWT_kupfU
Po więcej informacji zapraszamy na stronę:
https://synapsis.org.pl/autyzm/informacje-praktyczne/
oraz: https://www.youtube.com/watch?v=thqQ-hPcChg&t=5s
Pozdrawiamy
Zespół psychologiczno-pedagogiczny.