11 i 12 grudnia to wielkie święto wielokulturowości w naszej szkole. Odbędą się w tych dniach warsztaty, wykłady, spotkania, dyskusje a wszystko w ramach podsumowania projektu:
„Beyond the horizon” / Poza horyzont
Poznajcie naszych Gości:
Ayka Altahan z Syrii, której wojna próbowała odebrać młodość, rozwój i nadzieję, a jednak mimo strasznie trudnych warunków zrobiła dwa kierunki studiów. Ayka studiując w Poznaniu cieszy się, że idąc na uczelnię nie słyszy odgłosów bomb.
Gaurav Kumar z Indii. Gaurav prawie został mnichem buddyjskim w klasztorze, gdy przypadkiem spotkał Klarę. W Indiach na początku przyszłego roku biorą ślub. Wiedza, którą nabył przez wiele lat praktyk przynosi mu teraz owoce. Techniki relaksacji, którymi podzielił się z nami podczas jednego ze spotkań są niewyobrażalnie proste i skuteczne i każdy uczestnik wychodził z warsztatów z uśmiechem na twarzy – choć po całym dniu lekcji. Gaurav będzie gościem na Żywej Bibliotece, poprowadzi także warsztaty.
Cheikh Bayo z Senegalu – dwa lata zajęło nam przygotowanie dokumentów, by wreszcie uzyskał wizę. Teraz studiuje Innovation management i dzieli się historią, która także wydaje się nieprawdopodobna. Opowiada o swym kraju wiedząc, jak bogaty jest w zasoby i młodych zdolnych ludzi. Brakuje jedynie dobrej edukacji i technologii, by kraj wszedł na drogę rozwoju. A pomimo tego Cheikh mówi:” jak to jest, że Wy macie to wszystko a jesteście smutni? Opowiada o wartościach. O szacunku, o godności, o braterstwie, odwadze i determinacji. I o ryzyku, które podejmuje się zakładając własny biznes oraz to, gdy wyrusza się na studia do nieznanego kraju.
Niya Navahandy, Iranka zafascynowana Kieślowskim i Grotowskim. Studia ukończyła we Włoszech, ale zainteresowanie polskim teatrem alternatywnym przywiodła ją do nas. Niya będzie gościć na Żywej Bibliotece, poprowadzi także warsztaty.
Wolontariusze CIM Horyzonty, którzy przybyli na roczny wolontariat by dzielić się doświadczeniem i kulturą swych krajów – to osoby z Turcji, Ukrainy, Bułgarii i Hiszpanii.
Będziemy mieć lekcję online z dyrektorem szkoły w Nepalu, Prakashem Aryalem. którego polscy podróżnicy wspomogli w odbudowie szkoły, całkowicie zawalonej w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 r. Wiele szkół Poznania przyłączyło się wtedy do tej akcji. W maleńkiej wiosce Bakrang 6, pośród wysokich zboczy gór, hol szkoły Prakasha wypełniony jest fragmentami z gazet – z Głosu Wielkopolskiego o tej niezwykłej akcji pomocowej.
Projekt „Poza horyzont”/ „Beyond the horizon’
Zajęcia realizowane są w ramach projektu SZTOS (Szkoła z tolerancją, otwartością i szacunkiem). Dofinansowane z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania
Koordynacja Agnieszka Jankiewicz i Beata Barłomiejczak