Miniprojekty uczniowskie w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie

Od początku października 2018 r., uczniowie klas: 1e, 1d i 1c, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie przygotowywali w kilkuosobowych grupach projekt dotyczący zakładania własnej firmy. Był on realizowany pod opieką Pani Profesor Violetty Dworeckiej. Musieliśmy poszukać w internecie, różnych publikacjach, a także dowiedzieć się od osób posiadających własne przedsiębiorstwa, jakie dokumenty potrzebne są dla założenia własnej firmy. Wzbogaceni o tę wiedzę, sporządzaliśmy własne logo, tworzyliśmy plan budynku, a także analizowaliśmy koszty i bieżące wydatki. Sposoby, jakie prezentowaliśmy były różnorodne. I tak, np. niektórzy skoncentrowali swoją uwagę na przedstawieniu „swej” firmy w sposób bardzo kreatywny, inni natomiast- podkreślili konieczność zwiększenia własnego nakładu pracy. Także pomysły na założenie specyficznej firmy były różnorodne (herbaciarnia, firma budowlana, a nawet pogrzebowa). Należy także podkreślić, że nasze prezentacje zostały wzbogacone słodkimi niespodziankami dla całej klasy.

Nie ulega wątpliwości, że wynieśliśmy dużo wiedzy z takiej lekcji. Musieliśmy sami – bez pomocy nauczyciela- poszukać i przygotować potrzebne do prezentacji materiały i wcielić się w rolę nauczyciela w przedstawieniu swoich pomysłów. Lekcja taka pozwoliła nam lepiej zintegrować się, podjąć działania w ramach grupy, a to jednocześnie pomogło nam lepiej się poznać. W kwietniu i maju będziemy kontynuować nasze miniprojekty. Będą one dotyczyły m. in., zakładania „własnej” partii politycznej, z przeprowadzeniem klasowej kampanii wyborczej. Przygotowujemy także symulacje sądowe.

relacja Martyny Sołeckiej z kl. 1e