Home
Zajęcia akademickie klasy 1f – biologia

Zajęcia akademickie klasy 1f – biologia

Zajęcia  akademickie  klasy 1f – biologia

W piątek, 21 lutego odwiedziliśmy wydział biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Dzień zaczęliśmy wykładem prowadzonym przez dr  hab. Małgorzatę Adamiec pt. „Inspiracje naturą w nowoczesnych technologiach”, gdzie dowiedzieliśmy się między innymi, że rzepy, które znajdują zastosowanie jako zapięcia butów czy innych elementów garderoby zostały stworzone dzięki łopianowi pospolitemu.

Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy, by udać się na następne zajęcia. Jedna z grup trafiła na warsztaty pt.  „Z życia geofitów- botaniczny storytelling” z dr Natalią Jędrzejczak. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o geofitach- roślinach, które dzięki magazynowaniu substancji odżywczych w cebulkach czy bulwach kwitną już wczesną wiosną. Następnie mieliśmy okazję przyjrzeć się tym roślinom pod mikroskopem. Oglądaliśmy między innymi płatki tulipanów i liście hiacynta Były to niezwykle interesujące zajęcia, które definitywnie zapadną nam w pamięci na długo.

Zdj 1 Można zaobserwować aparaty szparkowe                                                                                                       Zdj 2 Można zaobserwować amyloplasty

 

 

 

Po krótkiej przerwie Dr. Aleksandra Świda- Barteczka przeprowadziła niesamowicie interesujące zajęcia laboratoryjne pt. „Biologia molekularna w praktyce”. Naszym zadaniem było zidentyfikowanie plazmidu bakteryjnego na podstawie wyników analizy restrykcyjnej. Każdy zespół składający się z 2 osób otrzymał probówkę z jednym z 3 plazmidów do identyfikacji. Wykładowczyni pokazała nam w jaki sposób używać pipety automatycznej.  Następnie przystąpiliśmy do pracy. Nie było to łatwe zadanie – wymagało ono wiele cierpliwości i precyzji. Na koniec obserwowaliśmy wyniki w świetle UV, co pozwoliło nam zidentyfikować nasze plazmidy.


W tym samym czasie druga grupa uczestniczyła w zajęciach ,,Współczesny biolog na tropie sprawcy: jak przełomowe techniki biologii molekularnej mogą nam pomóc w zwalczaniu szkodników” prowadzone przez dr Sebastiana Chmielewskiego. Celem zajęć było zidentyfikowanie owada, który niszczył pole rolnika. Dowiedzieliśmy się o nowoczesnych technikach w biologii molekularnej oraz o tym, jak rolnicy dowiadują się które szkodniki dewastują im plony. W naszym dochodzeniu był nim rozkruszek korzeniowy. Były to bardzo ciekawe i intrygujące zajęcia.

 

 

Po przerwie udaliśmy się na drugą część zajęć prowadzonych przez prof. UAM dr Agnieszkę Knopik-Skrocką pt. ,,Histologia i histopatologia człowieka na wybranych przykładach – co? jak? i dlaczego? “. Oglądaliśmy na nich komórki zdrowych organów oraz nowotworowe. Były one zabarwione  różnymi barwnikami, na przykład białkiem ki67. Dowiedzieliśmy się, jak w medycynie histopatolodzy diagnozują nowotwór. Ujrzenie komórek nowotworowych było zdecydowanie niepowtarzalnym przeżyciem.