Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia

Uczniowie klas drugich (2c i 2a) naszej szkoły w ramach zajęć akademickich mieli możliwość zwiedzania Instytutu Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia.

Listopad nie zachęca do wyjazdów, jednak Ta wycieczka była udana, mimo fatalnej pogody.

Jak i czym astronom obserwuje niebo? Jaki kolor ma Słońce? Co widać na falach radiowych? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Po obserwatorium oprowadzał nas  prawdziwy astronom. Zwiedzanie obserwatorium astronomicznego podzielone było na dwie części – radioastronomiczną oraz dotyczącą astrofizyki i astronomii optycznej. Ciekawy był   wykład o planetach pozasłonecznych, oparty na Pensylwansko-Toruńskim Projekcie Poszukiwań Planet (Pennsylvania Toruń-Planet Search, PTPS).

Celem tego projektu jest poszukiwanie planet przy 885 gwiazdach, na różnych etapach ewolucji: 515 olbrzymach, 238 podolbrzymach i 132 karłach. Projekt jest realizowany we współpracy z prof. Aleksandrem Wolszczanem z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (PennState, USA). Do dziś wynikiem realizacji projektu jest odkrycie 22 układów planetarnych przy innych gwiazdach.

Projekt realizowany jest za pomocą teleskopów Hobby-Eberly w Teksasie, a obecnie także Telescopio Nazionale Galileo na Wyspach Kanaryjskich.