Pomimo mroźnej i śnieżnej pogody 7 grudnia 2012 roku klasy IIe oraz Ia pod opieką pani prof. Liliany Skryckiej-Kuźniewskiej, pani prof. Agnieszki Jankowiak-Maik oraz pani prof. Olgi Trzewikowskiej udały się na wycieczkę edukacyjną do stolicy naszych zachodnich sąsiadów – Berlina.
Zbiórka o godzinie 4.45 była dla większości uczestników nie lada wyzwaniem! Jednakże nikt nie zawiódł i naszą wyprawę rozpoczęliśmy pełni entuzjazmu, punktualnie o godzinie 5:00 nad ranem. Już od pierwszych chwil naszej podróży towarzyszył nam Pan Przewodnik, który z niemałym zaangażowaniem przybliżał uczestnikom wycieczki ciekawostki dotyczące zwiedzanych miejsc oraz obiektów.
Pierwszym punktem planu, po przekroczeniu granicy, był przystanek przy fragmentach muru berlińskiego, a na nim wiele ciekawych graffiti. Kolejno mieliśmy okazję zobaczyć centrum miasta: główne budynki, wieżę telewizyjną, arenę O2 World, jednakże tylko z perspektywy autokarowego okna, gdyż ograniczały nas czas oraz mróz. Pierwszym obiektem, do którego wnętrza mieliśmy możliwość wejścia, był Reichstag, czyli siedziba niemieckiego Bundestagu. Architektura tego budynku była imponująca, a szczególne wrażenie na nas zrobiła wykonana ze szkła kopuła widokowa, z której roztaczała się przepiękna panorama na skąpany w słońcu Berlin. Następnie spacerem udaliśmy się pod Bramę Brandenburską – charakterystyczną i rozpoznawalną w całej Europie budowlę. Już trochę zmarznięci, ale nadal ciekawi tego miasta, ruszyliśmy w stronę Potsdamer Platz, by zobaczyć Sony Center – jeden z przykładów nowoczesnej architektury w Berlinie. Chwila przerwy na posiłek, zebranie na nowo sił i nastąpił kolejny, a zarazem główny cel naszej wyprawy do Niemiec – zwiedzanie Muzeum Techniki. Tam, po wstępnych wskazówkach Pana Przewodnika, rozpoczęliśmy oglądanie przeróżnych wystaw: począwszy od prastarych pociągów, modeli maszyn latających, bicykli, po pierwsze aparaty fotograficzne, kamery, maszyny do pisania czy ogromną maszynę, jaką był kiedyś komputer. Gdy czas zwiedzania muzeum dobiegł końca, podjechaliśmy autokarem w pobliże ruin Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma. Chwilę potem nadszedł chyba najbardziej wyczekiwany przez wszystkich uczestników wycieczki moment, a mianowicie Weihnachtsmarkt, czyli tradycyjny, bożonarodzeniowy targ w sercu Berlina. Niezwykłej atmosfery podczas kupowania przeróżnych świątecznych drobiazgów i znakomitych przekąsek dodawały wręcz filmowo oświetlone ulice, budynki oraz choinki i grające w tle melodie. Nie sposób było, by ktoś z uczestników naszej wycieczki nie poczuł atmosfery zbliżających się świąt!
Ostatni już etap to oczywiście powrót do domu. Z Berlina wyjeżdżaliśmy pełni wspaniałych wspomnień z tego dnia oraz spędzonych wspólnie chwil, które pozwoliły nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale również solidną integrację uczestników naszej wyprawy! Mamy nadzieję, że jeszcze niejeden raz odwiedzimy to miasto, a chwile tu spędzone ( i oczywiście utrwalone na zdjęciach) pozostaną na długo w naszej pamięci.
Teresa Solman, klasa IIe
7 grudnia 2012 roku wraz z panią profesor Lilianą Skrycką-Kuźniewską o bardzo wczesnej, jak dla nas, porze (o godzinie 4:50), wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły w niesamowitą podróż po Berlinie. Jazda na całe szczęście nie była taka długa i męcząca, gdyż jechaliśmy autostradą. Wyspani dotarliśmy do Niemiec około godziny 9:00. Pierwszym obiektem, który widzieliśmy, był O2 World- hala, w której organizowane są koncerty, mecze hokejowe, mecze koszykówki i inne wydarzenia. Posiada 1700 miejsc, została wybudowana w 2008 roku. Następnie poznaliśmy historię powstania Muru Berlińskiego, który przez lata dzielił mieszkańców Wschodniego i Zachodniego Berlina, uniemożliwiając im wszelkie kontakty… Rozdzielone tym sposobem rodziny przez długi czas nie mogły zobaczyć bliskich… Zaskoczyła nas geneza powstania Muru oraz jego upadek w 1990 roku. Data ta stała się symbolem wolności, równości, przełamywania granic, jedności i wspólnoty, na którą mieszkańcy Berlina tak długo czekali. Interesujące były również obrazy przedstawione na murze; niektóre bardzo kontrowersyjne i niekonwencjonalne.
Kolejnym punktem wycieczki był Reichstag, z kopuły którego zazwyczaj można podziwiać panoramę miasta, aczkolwiek z powodu niesprzyjającej pogody (śnieg) w naszym przypadku okazało się to niemożliwe.
Następnymi punktami były: dem deutschen volke i Brama Brandenburska. Pan Przewodnik przekazał nam na temat tych budynków wiele ciekawych informacji. Poznaliśmy historię i okoliczności ich powstania oraz wydarzenia z nimi związane. Dla mnie osobiście, najciekawszym obiektem był pomnik poświęcony ofiarom Holocaustu. Jest to miejsce godne uwagi i oddania hołdu tym, którzy zginęli. Około godziny 13:30 przeszliśmy do Sony Center, w którym mieszczą się biura nie tylko Sony, ale wielu innych znaczących dla gospodarki i rozwoju ekonomicznego Niemiec korporacji. Około godziny 15:00 dotarliśmy do Muzeum Techniki. Odkryliśmy historię powstania pierwszych aparatów fotograficznych, kamer, pociągów, samolotów i wielu innych wynalazków XIX wieku. Dowiedzieliśmy się także, kiedy wynaleziono technikę kręcenia filmów w 3D (Podobno był to 1836 rok!), co było dla nas bardzo zadziwiające. Takich niespodzianek było dużo, dużo więcej.
Około godziny 16:30 wyruszyliśmy zobaczyć Jarmark Świąteczny, zwiedzając po drodze Kościół Pamięci. Jarmark wszystkich nas oczarował: klimat, jedzenie, ludzie śpiewający kolędy… Obciążeni zakupami świątecznymi około godziny 18:30 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w podróż powrotną. Do Poznania wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Mamy nadzieję na więcej takich wycieczek z panią Profesor.
Joanna Marszałek, klasa IIe
Następnie pojechaliśmy do Reichstagu, czyli niemieckiego sejmu. Po bardzo dokładnej, indywidualnej kontroli, udało się nam dostać do wnętrza. Wjechaliśmy na taras widokowy, skąd latem rozciąga się wspaniały widok. Niestety, podczas naszego zwiedzania okna były przysypane śniegiem i niewiele udało się nam zobaczyć. Zrekompensował nam to Pan Przewodnik, który z zapałem i niesamowitą energią opowiadał o tym miejscu.
Bartosz Tomaszek, klasa IIe
Następnie pojechaliśmy do głównego punktu naszej wycieczki, a mianowicie do Muzeum Techniki i Komunikacji. Tam spędziliśmy około trzech godzin. Mogliśmy podziwiać wiele ciekawych eksponatów, np. różnego rodzaju samoloty, statki, aparaty fotograficzne oraz kamery. W muzeum bardzo mi się podobało. Myślałem, że będzie to kolejna nudna wycieczka do muzeum, w którym nie zobaczę nic ciekawego. Tak jednak nie było. (…) Wycieczka bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, że będzie takich więcej.
Michał Wrzesiński, klasa IIe
Każdy z nas wracał z uśmiechem na twarzy, ale również z nadzieją, że jeszcze kiedyś uda nam się odwiedzić to wspaniałe miasto.
Adrianna Buda, klasa IIe
Wycieczka bardzo się nam podobała i myślę, że wszyscy chętnie powtórzylibyśmy ją w tym samym gronie.
Alicja Szczepańska, klasa IIe
Wycieczka była bardzo ciekawa. Idealnie połączyła wszystkie elementy ze sobą, co sprawiało wielką przyjemność zwiedzania i pokazało Berlin w innym świetle.
Emilia Konieczna, klasa IIe
Zdjęcia: Karolina Muth, klasa IIe