Współpraca z UAM w roku szkolnym 2024/25
Wydział Fizyki UAM
Zakład Optyki Nieliniowej
WYDARZENIA
17 października 2024 roku ważnym wydarzeniem były obchody 100 – lecia Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Fizycznego. Na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM pracownicy naukowi, razem z kołami naukowymi, przygotowali dla młodzieży szereg atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć. Najciekawszy dla uczniów okazał się nowatorski pokaz: Rozszerzona rzeczywistość (prowadzący zajęcia dr Wojciech Czart), w którym cyfrowy dźwięk i obrazy przeniosły uczestników w świat cyfrowo zmodyfikowanej rzeczywistości. Poprzez specjalne urządzenia i aplikacje można było zobaczyć, jak XR (eXtended Reality) zmienia sposób, w jaki postrzegamy świat – od gier i edukacji po zaawansowane symulatory i zastosowania w lotnictwie, architekturze czy medycynie.
Kolejną niespodzianką były warsztaty „Zbuduj własną rakietę i wystrzel ją w kosmos” (prowadzący dr Justyna Gołębiewska). Uczestnicy warsztatów mieli okazję zbudować i pokolorować własną rakietę, a następnie wystrzelić ją w powietrze za pomocą wyrzutni pneumatycznej.
PROJEKTY
Projekt UAM dla Najlepszych zainicjowany został w 2018 roku. Jego celem jest dotarcie do ambitnych i pełnych pasji uczennic i uczniów oraz zachęcenie ich do studiowania na UAM,
a także nawiązanie trwałych i partnerskich relacji ze szkołami – nauczycielkami i nauczycielami. Najlepsi to ludzie ciekawi świata, aktywni i otwarci na współpracę.
Ideą projektu jest przede wszystkim wspieranie środowisk szkolnych. Pierwsze inicjatywy dotyczyły diagnozy potrzeb uczniowskich i nauczycielskich w zakresie współpracy z Uniwersytetem. Kolejne działania – m.in. warsztaty, konkursy, wizyty studyjne, konferencje – są odpowiedzią na te potrzeby oraz zachętą do współmyślenia o efektywnym i nowoczesnym uczeniu się.
Nasza Szkoła bierze aktywny udział w warsztatach oraz konferencjach zainicjowanych tym projektem.
LABORATORIA
Uczniowie klasy 2c w tym roku uczestniczyli w cyklicznych zajęciach laboratoryjnych
I Pracowni Fizycznej na Wydziale Fizyki UAM. Młodzież miała okazję wykonać eksperyment,
a także na podstawie doświadczalnych kart pracy i dostępnego oprogramowania analizowała wyniki eksperymentów. Zajęcia te, nie tylko kształtowały umiejętności analizowania i wnioskowania, ale również były inspiracją do dalszych przemyśleń i być może do późniejszych badań naukowych.
Opiekunem i koordynatorem współpracy między III LO a uczelnią jest Pani dr Małgorzata Paprzycka. Zajęcia odbywały się w terminach:
Doświadczenia laboratoryjne wykonane przez uczniów klasy 2c
WERBINARIA I KONFERENCJE