Wieczorne spotkania z astronomią

28 listopada i 5 grudnia br. uczniowie klas pierwszych i drugich III LO udali się na ulicę Słoneczną, do Instytutu Astronomii UAM w Poznaniu.

Od godz. 20.00 licealiści, wraz z p. prof. J. Pużanowskim, słuchali wykładu pana dr Borczyka na temat obliczania odległości ciał niebieskich i planet od Słońca. To pozwoliło im poznać całą genezę wyznaczania tej wielkości.

Następnie udali się do budynku znajdującego się przy Instytucie, gdzie zobaczyli 99-letni teleskop, dzięki któremu odkryto planetoidę Poznanię. Dziś urządzenie to uznaje się za zabytek.

Mimo, że niesprzyjająca aura (tzw. mleczne niebo) nie pozwoliła uczniom zaobserwować ciał niebieskich, spotkanie to należy zaliczyć do udanych. Ciekawy temat, miejsce oraz doborowe towarzystwo osób z klas: Ib, Id, Ie, IIe, IId, stały się miłym urozmaiceniem dwóch listopadowych wieczorów.

Sylwia Ratajczak kl. Ib