Home
Sukces w Olimpiadzie Geograficznej

Sukces w Olimpiadzie Geograficznej

W ciągu ostatnich kilku dni miałem zaszczyt uczestniczyć w trzecim, finałowym etapie XLIX Olimpiady Geograficznej, która odbyła się w Katowicach.

Droga do zawodów finałowych była długa, a zaczęła się od napisania pracy o zagospodarowaniu terenu poprzemysłowego w ramach I etapu – opisałem tam przemiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat w pobliskim Starym Browarze.

Następnie przyszedł czas na etap okręgowy odbywający się na Kampusie Morasko należącym do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zarówno etap okręgowy, jak i krajowy składały się z dwóch faz – pierwsza, pisemna, dzieląca się na trzy podejścia do testów, oraz druga, ustna, gdzie rozwiązywaliśmy krótki quiz oraz przedstawialiśmy pięciominutową wypowiedź na wylosowany temat.

W trzecim, ogólnopolskim,  etapie nie udało mi się, niestety, zakwalifikować do zawodów ustnych, ale zdobyte przeze mnie 78 punktów na 120 możliwych zapewniło mi tytuł finalisty i wynik 100% na maturze z geografii.

Do Katowic wyruszyliśmy wraz z innymi zakwalifikowanymi reprezentantami Wielkopolski. Poza egzaminami czekały nas: możliwość spotkania z Krzysztofem Wielickim – słynnym himalaistą i pierwszym zdobywcą Mount Everest zimą, wykład w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz obszerna i intensywna wycieczka, w trakcie której zwiedziliśmy Kopalnię Guido w Zabrzu, dzielnicę Nikiszowiec w Katowicach, tężnie solankowe w Jaworznie (powstałe na terenach byłego kamieniołomu) oraz centrum Katowic wraz ze słynnym Spodkiem. Nie zabrakło także tradycyjnego etapu terenowego, gdzie mieliśmy za zadanie stworzyć mapę Doliny Trzech Stawów na katowickim Muchowcu.

Była to podróż pełna wrażeń, a także zakończona niewątpliwym sukcesem, jakim było zdobycie przeze mnie (oraz całą reprezentację Poznania) tytułu finalisty Olimpiady Geograficznej. Całość była bardzo profesjonalnie przygotowana, a miasta Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

 

Jakub Cichy

Kl. 4B