Sprawozdanie z zajęć akademickich z mikrobiologii
W piątek, 04.12.2015r. klasa III f uczestniczyła w zajęciach akademickich organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Warsztaty poświęcone były podstawom mikrobiologii, czyli nauki zajmującej się badaniem bakterii i wirusów.
Na początku przypomnieliśmy sobie konstrukcję i zasadę działania mikroskopu, a także regulamin, którego należy przestrzegać w laboratorium. Ponadto omówiliśmy różnice w budowie komórek organizmów eukariotycznych i prokariotycznych. Po tej krótkiej części teoretycznej nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy w praktyce.
Najpierw oglądaliśmy gotowe preparaty bakterii z gatunku Baccillus subtilis, wybarwionych fioletem krystalicznym. W powiększeniu wyraźnie było widać poszczególne komórki tworzące kolonię. Drugie zadanie miało już większy stopień trudności – z pomocą studentów przygotowywaliśmy własne preparaty do obserwacji mikroskopowej. W sterylnych warunkach nanosiliśmy próbkę materiału na szkiełko podstawowe, po czym wypalaliśmy ją w płomieniu palnika. W dalszej kolejności przepłukiwaliśmy szkiełko fioletem krystalicznym lub safraniną, aby zabarwić komórki bakterii. Na końcu należało zakonserwować próbkę kilkoma kroplami etanolu i przykryć ją szkiełkiem nakrywkowym. Tak otrzymane preparaty po pewnym czasie można było oglądać pod mikroskopem. Nasze badania nie ograniczały się jednak tylko do bakterii, gdyż podczas zajęć mieliśmy okazję przyjrzeć się również strzępkom grzybni pędzlaka i komórkom drożdży z rodzaju Saccharomyces.
Warsztaty rozbudziły nasze zainteresowanie mikrobiologią. Zdobyliśmy elementarną wiedzę dotyczącą przygotowywania preparatów do obserwacji mikroskopowej, a także uświadomiliśmy sobie, jak wiele jeszcze tajemnic skrywa świat mikroskopijnych, a przecież tak różnorodnych organizmów, jakimi są bakterie.