Zapraszamy do dzielenia się z innymi swoimi zainteresowaniami, lekturami, przemyśleniami.
Tytuł: „Ono”
Autor: Dorota Terakowska
„Książki nie dają odpowiedzi, nawet te najmądrzejsze, ale pomagają stawiać pytania.” –
cytat z książki Doroty Terakowskiej – „Ono”
„Ono” to poruszająca, zadziwiająca oraz pełna napięć powieść o dziewczynie z sąsiedztwa, która pragnie wyrwać się z rodzinnego miasteczka w celu poszukiwania miłości, która zmieni jej dotychczasowe życie.
Główna bohaterka – Ewa, ma dziewiętnaście lat. Mieszka wraz z rodziną w małej miejscowości na południu Polski. Nie ma żadnych zainteresowań oraz większych ambicji. Pracuje w sklepie spożywczym. Praca ta nie sprawia jej satysfakcji. Dziewiętnastolatka czuje się samotna, zastanawia się nad celem swojej egzystencji.
Pewnego dnia, Ewa wraz z koleżankami wybierają się na imprezę sylwestrową.
Nowy Rok ma być początkiem jej nowego, lepszego życia.
Los jednak przewidział dla niej inną historię. Dziewczyna zostaje upita, odurzona, a następnie zgwałcona przez jednego z mężczyzn, bawiących się na imprezie. Efektem tych działań jest niechciana ciąża.
Ewie przybywają kolejne problemy, dręczą różne pytania : Jak zareagują rodzice? Co na to pracodawca? Jak poradzę sobie z wychowaniem dziecka, skoro nawet nie mam pieniędzy, aby je utrzymać?
Dziewiętnastolatka staje przed ważnym dylematem życiowym.
Z jednej strony matka, która daje córce ostatnie odłożone pieniądze na pozbycie się problemu. Z drugiej strony jej własne sumienie, które podpowiada, iż być może „ono” – dziecko, znajdujące się w jej łonie, to cel życia, którego tak długo poszukiwała, osoba, którą będzie mogła pokochać, ktoś kto sprawi, że nie będzie już więcej samotna.
Doskonałe ujęcie problemu, wyraźnie ukazane postacie, przemyślana fabuła jak i refleksje, na które napotyka się czytelnik sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem.
„Ono” niekiedy może wzbudzać także skrajne emocje.
Dorota Terakowska, w swojej książce, pokazuje pewien problem społeczny – samotność w tłumie, samotność, z którą wielu z nas boryka się na co dzień.
Daria Wróbel, kl. Ie