Jako szkoła partnerska i w tym roku wraz z organizatorami Tygodnia Noblowskiego przyglądaliśmy się laureatom w poszczególnych dziedzinach, a 10 października o godz. 12:50 (https://cwid.uw.edu.pl/projekt/tydzien-noblowski/ ) poznaliśmy długo wyczekiwane nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, co zainicjowało dalsze działania z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach Tygodnia Noblowskiego maturzyści, Zuzanna Nowak i Aleksander Kazimierczyk z kl.IV d, przeprowadzili zajęcia poświęcone historii Nagrody Nobla oraz ubiegłorocznemu nobliście oraz jego ,,Septologii”. Ich wystąpienie zakończył Kahoot, maturzyści mogli sprawdzić skuteczność swojej formy prezentacji, a sami odbiorcy- przekonać się, ile treści ze spotkania zapamiętali. W obu klasach, 1d i 2d, zwycięzcy otrzymali karty podarunkowe do Empiku.
W ramach ,,Miesiąca Noblowskiego” gościliśmy w naszej szkole ubiegłoroczną absolwentkę, Maję Rybarczyk. Rozczytana w twórczości Han Kang Maja w ostatnim czasie sama dała się poznać jako zauważana i doceniana autorka na gruncie poezji. Pierwszym Jej sukcesem były Ostatnie żale dostrzeżone przez jury XVIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila. Maja została doceniona zarówno przez jury konkursowe, jak i studentów specjalności artystycznoliterackiej w kategorii poezja. Jury konkursowe przyznało Mai Rybarczyk II miejsce, a studenci specjalności artystycznoliterackiej w kategorii poezji- wyróżnienie. Z wierszami nadesłanymi na ten konkurs można się zapoznać w szkolnym kąciku poetycko- modowym. Nieco później Maja zajęła drugie miejsce w XVIII edycji turnieju Poetyckiego „Orzech” im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, konkursie organizowanym przez Nyski Dom Kultury. W jury zasiadali: Karol Maliszewski, Marta Klubowicz i Jacek Podsiadło.
Z kolei całkiem niedawno dostrzegło Ją Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Dom Literatury w Łodzi. Jury (w składzie: Rafał Gawin, Anna Matysiak, Rafał Różewicz) przyznało Mai pierwsze miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Zaczyna się od słowa”. Maja spotkała się z uczniami kl.1 d, których wprowadziła w świat Han Kang. Twórczość noblistki usytuowała w licznych kontekstach, co pozwoliło pełniej spojrzeć na autorkę, jak i jej twórczość. Podczas spotkania uczniowie mieli sposobność posłuchania samej autorki, jak i jej prozy poetyckiej. Podczas spotkania wybrzmiały fragmenty ,,Białej elegii”.
Z fragmentami tego utworu zetknęli się również uczniowie kl.3d, którzy dokonywali interpretacji porównawczej ,,Ziemi obiecanej” W.Reymonta oraz ,,Białego miasta” i fragmentu zatytułowanego ,,Mgła” w konfrontacji z ,,Melodią mgieł nocnych…” K.Przerwy-Tetmajera.
Tydzień Noblowski z Uniwersytetem Warszawski dobiegł końca, Miesiąc Noblowski
w III LO -także, a lektura utworów Han Kang- w trakcie procesu poznawczego.
Beata Błaszczyk
z uczniami klas akademickich