Home
Od mitologii Z. Herberta w ujęciu prof. Marcina Jaworskiego do Franciszka Karpińskiego w ujęciu dr Patrycji Bąkowskiej

Od mitologii Z. Herberta w ujęciu prof. Marcina Jaworskiego do Franciszka Karpińskiego w ujęciu dr Patrycji Bąkowskiej

 

 

Od mitologii Z. Herberta w ujęciu prof. Marcina Jaworskiego (oczami klasy IId)

do Franciszka Karpińskiego w ujęciu dr Patrycji Bąkowskiej (oczami klasy Id)

 

1 grudnia w ramach zajęć akademickich klasa II d wybrała się do Collegium Maius na wykład dr. hab. Marcina Jaworskiego, który podjął temat Mitologii Zbigniewa Herberta. Wykład miał charakter warsztatu, co pozwoliło klasie wziąć czynny udział w zgłębianiu myśli zawartych w twórczości autora ,,Pana Cogito”.

Na początku otrzymaliśmy kopię utworów Z. Herberta, teksty ,,Ofiarowania Ifigenii” oraz ,,Co myśli Pan Cogito o piekle”, następnie wykładowca zapoznał nas z kontekstami. Wybrzmiały, po raz kolejny już podczas wykładów zaproponowanych przez UAM w Poznaniu, poetyka Nowej Fali czy paradygmat romantyczny w ujęciu prof. Marii Janion. Takie działanie pozwoliło nam lepiej zrozumieć  wyżej przywołane utwory Herberta oraz poćwiczyć sprawną interpretację usytuowaną w kontekstach.

W drugiej części oddaliśmy się wspólnej analizie tekstów oraz dyskusji nad znaczeniami. Profesor Jaworski zaproponował nam kilka ciekawych książek, które opowiadają wydarzenia przedstawione w micie o Ifigenii z jej perspektywy (książki stworzone w duchu feminizmu).

Uczestnictwo w wykładzie niewątpliwie pogłębiło umiejętność syntezy. Dodatkowo forma, w jakiej został przeprowadzony wykład, pomogła nam więcej z niego zapamiętać.

Wiktoria Wachowiak, kl.2 d

 

Z kolei 15.12.br. dr Patrycja Bąkowska wprowadziła nas w świat Franciszka Karpińskiego ,,na tle wieku i ludzi, z którymi żył” Poeta z Pokucia. Dla ucznia klasy pierwszej jest to pierwsze zetknięcie się z tekstem poety kojarzonego raczej z autorstwem kolędy ,,Bóg się rodzi”.

Wykład można uznać za swego rodzaju introdukcję do czasów oświecenia, a interpretowane i analizowane fragmenty literackie lub całe utwory (,,Traktat o wymowie w prozie albo wierszu”, ,,Historia mojego wieku i ludzi, z którymi żyłem” czy sielanka ,,Pożegnanie z Lindorą w górach”) jako punkt wyjścia do usytuowania twórczości Karpińskiego w nurcie, jakim jest sentymentalizm z uwzględnieniem obszernej tradycji literackiej i kontekstu epoki, do której wrócimy jeszcze przed sami Świętami, przyglądając się kolędzie ,,Bóg się rodzi” oraz w pełniejszym wymiarze pod koniec roku szkolnego (z racji przyglądania się tekstom literatury oświeceniowej).

Spotkanie z twórczością  F. Karpińskiego to jedna z tych okazji, które pozwalają doświadczyć formuły wykładu akademickiego już w liceum.

B.Błaszczyk