„Lekcja Czytania” z „Tygodnikiem Powszechnym”

11 października odbyła się w III LO kolejna edycja ogólnopolskiego programu zainicjowanego przez „Tygodnik Powszechny” pod nazwą „Lekcja Czytania”. W tegorocznej odsłonie zaproszenie przyjął Filip Springer – dziennikarz m. in. „Polityki”, fotograf, reporter, autor książek: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”. Egzemplarz tej ostatniej autor podarował bibliotece szkolnej.

Finalista Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury dzielił się swoim doświadczeniem dziennikarskim, wskazywał na żelazne zasady dobrego reportera, kreślił linię polskiego reportażu. O tym, że pisze się reportaż dla siebie, że jest wiele prawd, że język czasem może być barierą w dotarciu do sedna rzeczy. Filip Springer naświetlił te kwestie zajmująco, jakby na przekór panującej opinii, że jest od tematów nudnych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 1f, 1c, 2b, 2c.

Aleksandra Francuz