Historia kina
25 listopada klasa 2 e, wraz z wychowawcą –Alicją Frydą-Trafny , gościła w CK Zamek w Poznaniu na wykładzie o historii kina.
WYKŁAD W KINIE
„Edukacja filmowa” / prowadzenie: Jan Rajpolt
Ilustrowany wykład o historii filmu. Od wideografu do reżyserii.
kiedy: 25.11., g.11.30
gdzie: Sala Kinowa
cena biletu: wstęp wolny
Prelegent poprowadził nas ciekawymi, ale i krętymi ścieżkami początków kina.
Poznaliśmy historię dagerotypii. Techniki, która została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a (od jego nazwiska pochodzi jej nazwa).
Oglądaliśmy pierwsze filmy stworzone przez braci Lumiere, którzy od Thomasa Edisona kupili kinetoskop. A w 1895 skonstruowali i opatentowali kinematograf.
28 grudnia w Salonie Indyjskim w Paryżu zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu (nosił on tytuł Wyjście robotników z fabryki), obejrzało go 35 osób. Podobno projekcja innego filmu – Wjazd pociągu na stację w La Ciotat tak przerażała widzów, że uciekali od ekranu, na którym pojawiała się wielka lokomotywa.
Największe wrażenie wywarła na nas postać Georges Mélièsa – pioniera kina, nazywanego czarodziejem ekranu. Jego najbardziej znanym filmem (a nakręcił ich ponad 500) jest, pochodząca z 1902 roku, Podróż na księżyc.
Interesujące zestawienie.
Alicja Fryda-Trafny