DNI KARIERY W NASZEJ SZKOLE

Jesienią każdego roku organizujemy w naszym liceum Dni Kariery.

W tym roku szkolnym udało nam się zaprosić na spotkania z uczennicami i uczniami przedstawicieli różnych zawodów, dla których kariera łączy się z pasją.

W murach naszego Liceum ze społecznością uczniowską spotkali się:

– Pani mecenas Maria Bergmann, która chętnym uczennicom i uczniom z klas humanistycznych przybliżyła blaski i cienie pracy adwokata,

– Pan dr hab. Tomasz Hanć, który osobom rozważającym karierę w pomocy psychologicznej odpowiedział na trudne pytania dotyczące pracy psychoterapeutycznej,

– Pani Anna Rogulska, która przyszłym informatyczkom i informatykom przybliżyła pracę programistów w międzynarodowej korporacji,

– Pan doktor Eryk Matuszkiewicz, który w charyzmatyczny sposób opowiedział młodzieży   z klas biologiczno-chemicznych m.in. o swoich próbach dostania się na medycynę oraz ciekawostkach w pracy toksykologa,

– Pani Agata Kaniewska, która uczennicom i uczniom z klas DaVinci zdradziła,                      z jakimi wyzwaniami mierzy się rzecznik prasowy,

–  Pan Tomasz Jarus, który opowiedział uczennicom i uczniom z klas Pitagoras, jaką drogę przebył od „Poezji zebranej” Edwarda Stachury do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225),

– Pani Alina Wojna, która pokazała młodzieży, jak wykształcenie humanistyczne pomaga jej działać w obszarze finansowym oraz jak ważne jest dobre komunikowanie się w zespołach                   i rozumienie celów.

Zaproszeni goście, z których duża część to rodzice z naszej szkolnej społeczności, przybliżyli naszym uczennicom i uczniom różne aspekty swojej kariery zawodowej.

Mimo że specjalizują się w tak różnych dziedzinach, każdy z nich podkreślił, jak ważne jest, by praca zawodowa dawała możliwość rozwoju i samorealizacji. Dlatego warto inwestować swój czasu w rozwój mocnych stron, pogłębianie zainteresowań, angażowanie się w różne inicjatywy. Warto być otwartym na różne możliwości i poszukiwać swojej drogi.

Innym wspólnym mianownikiem, jeśli chodzi o wypowiedzi naszych gości, było zwrócenie uwagi na to, jak ważne są umiejętności interpersonalne, w tym przede wszystkim umiejętności komunikacyjne i nastawienie na współpracę. Współdziałając otwieramy się na nowe możliwości, znajdujemy innowacyjne rozwiązania, a także po prostu, pracując „dobrze się bawimy”.

Serdecznie dziękujemy naszym inspirującym gościom i liczymy na dalszą współpracę.                     W niedalekiej przyszłości planujemy zorganizowanie kolejnych ciekawych spotkań                              z przedstawicielami różnych zawodów.

Dziękujemy nauczycielom, którzy pomogli przy organizacji spotkań i naszej młodzieży,        która wykazała się dużą uważnością i zadawała wnikliwe pytania.

Zespół psychologiczny JJ