Home
Współpraca z UAM w roku szkolnym 2024/25

Współpraca z UAM w roku szkolnym 2024/25

Współpraca z UAM w roku szkolnym 2024/25

Wydział Fizyki UAM

Zakład Optyki Nieliniowej

WYDARZENIA

         17 października 2024 roku ważnym  wydarzeniem były obchody 100 – lecia Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Fizycznego.  Na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM pracownicy naukowi, razem z kołami naukowymi,  przygotowali dla młodzieży szereg atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć. Najciekawszy dla uczniów okazał się nowatorski pokaz: Rozszerzona rzeczywistość (prowadzący zajęcia dr Wojciech Czart), w którym cyfrowy dźwięk i obrazy przeniosły  uczestników w  świat cyfrowo zmodyfikowanej rzeczywistości. Poprzez specjalne urządzenia i aplikacje można było zobaczyć,  jak XR (eXtended Reality) zmienia sposób, w jaki postrzegamy świat – od gier i edukacji po zaawansowane symulatory i zastosowania w lotnictwie, architekturze czy medycynie.

             Kolejną niespodzianką były warsztaty „Zbuduj własną rakietę i wystrzel ją w kosmos” (prowadzący dr Justyna Gołębiewska). Uczestnicy warsztatów  mieli okazję zbudować i pokolorować własną rakietę, a następnie wystrzelić ją w powietrze za pomocą wyrzutni pneumatycznej.

PROJEKTY

          Projekt UAM dla Najlepszych zainicjowany został w 2018 roku. Jego celem jest dotarcie do ambitnych i pełnych pasji uczennic i uczniów oraz zachęcenie ich do studiowania na UAM,
a także nawiązanie trwałych i partnerskich relacji ze szkołami – nauczycielkami i nauczycielami. Najlepsi to ludzie ciekawi świata, aktywni i otwarci na współpracę.

Ideą projektu jest przede wszystkim wspieranie środowisk szkolnych. Pierwsze inicjatywy dotyczyły diagnozy potrzeb uczniowskich i nauczycielskich w zakresie współpracy z Uniwersytetem. Kolejne działania – m.in. warsztaty, konkursy, wizyty studyjne, konferencje – są odpowiedzią na te potrzeby oraz zachętą do współmyślenia o efektywnym i nowoczesnym uczeniu się.

Nasza Szkoła bierze aktywny udział w warsztatach oraz konferencjach zainicjowanych tym projektem.

LABORATORIA

 Uczniowie klasy 2c w tym roku uczestniczyli w cyklicznych zajęciach laboratoryjnych
I Pracowni Fizycznej na Wydziale Fizyki UAM. Młodzież miała okazję wykonać eksperyment,
a także na podstawie doświadczalnych kart pracy i dostępnego oprogramowania  analizowała wyniki eksperymentów. Zajęcia te, nie tylko kształtowały umiejętności analizowania i wnioskowania, ale również były inspiracją do dalszych przemyśleń i być może do późniejszych badań naukowych.

Opiekunem i koordynatorem współpracy między III LO a uczelnią  jest Pani dr Małgorzata Paprzycka. Zajęcia odbywały się w terminach:

  •                                       11.10.2024
  •                                      15.11.2024
  •                                      13.12,2024

Doświadczenia laboratoryjne wykonane przez uczniów klasy 2c

  1. Prawo Malusa
  2. Badanie ogniskowych soczewek
  3. Badanie zjawiska dyfrakcji
  4. Badanie ogniskowych soczewek
  5. Wyznaczanie długości fali światła monochromatycznego laserowego
  6.  Wyznaczanie pojemności kondensatora w obwodzie prądu przemiennego
  7. Wyznaczanie gęstości ciała metodą geometryczną i metodą piknometryczną/hydrostatyczną.
  8. Sprawdzanie równania ruchu obrotowego bryły sztywnej
  9. Badanie temperaturowej zależności oporu przewodnika i półprzewodnika.
  10. Wyznaczanie stałej sprężystości sprężyny

WERBINARIA I KONFERENCJE

  1. 01. 2025r. o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy YouTube: „Jak wspierać budowanie relacji rówieśniczych w szkole (nie tylko) zróżnicowanej kulturowo?” – poprowadzi prof. UAM dr hab. Daria Hejwosz-Gromkowska