Home
„Beyond the horizon” / Poza horyzont

„Beyond the horizon” / Poza horyzont

Już niedługo wielkie święto wielokulturowości w naszej szkole. 11 i 12 grudnia odbędą się warsztaty, wykłady, spotkania, dyskusje a wszystko w ramach podsumowania projektu:

„Beyond the horizon” / Poza horyzont

Zaproszeni goście prowadzili od kwietnia spotkania, których najbardziej nurtującym tematem było: jak tworzą się w nas stereotypy, jak stereotypy mogą doprowadzić do uprzedzeń, a w jaki sposób, przy uważnym podejściu, możemy podczas naszego spotkania stworzyć przestrzeń opartą o zaufanie i akceptację. I wtedy pójść o krok dalej i zapytać „czego możemy się od siebie nawzajem nauczyć”?

W ramach projektu połączyliśmy się on-line z Tegarem Pratamą – nauczycielem j. angielskiego w szkole – Gimnazjum SMP Muhammadiyah 8 w Bandung.

Kolejne spotkanie odbyło się on-line z Cherifem Sadio, nauczycielem j. angielskiego w szkole na południu Senegalu, w Ziguinchor.

Po wakacjach gościliśmy Tuqę Haqiqi, wolontariuszkę z Egiptu, Kubrę Oz z Turcji, a następnie zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie prowadzonym przez Galerię Skala.

Przybyli do naszej szkoły goście z Indonezji – Yussan Ahmad Fauzi  i Elgea Balzarie, którzy przybliżyli nam sztukę bazującą na dostępnych zasobach. W Jatiwangi Art Factory tym zasobem jest glina i co roku odbywa się tam festiwal Rempak Genteg – kiedy młodzież ze szkół, jak i cała społeczność połączona jest we wspólne tworzenie performansu dźwiękowego. Wygrywają rytm na ceramicznych dachówkach. I my próbowaliśmy połączyć się we wspólnym rytmie podczas lekcji, pod batutą Elgei i Yussana.

Projekt w Galerii Skala postawił przed nami kilka pytań: o postrzeganie lokalnych miejsc wokół nas, w których możemy realizować ingerencje artystyczne, o to co komunikuje do nas wielość perspektyw, gdy każdy we własny sposób próbuje udokumentować dźwięki wokół nas, i o to jak można zestawić je z zapętlonym obrazem rzeki, wody, czy miejskiej fontanny.

Oglądaliśmy obrazy indonezyjskiego artysty Aryii Sudrajata, a następnie zaprosiliśmy go do szkoły i odbyły się prawdziwe warsztaty malarskie.

Kolejne spotkanie dotyczyło kultury Senegalu i prowadzone było przez Cheikh Bayo – studenta Innovation Management na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Podczas Dni Wielokulturowych Cheikh poprowadzi wykład dla trzech klas.

Niedługo potem gościliśmy Gaurava Kumara, który podzielił się z nami wspaniałymi technikami  relaksacji. Gaurav poprowadzi spotkanie także 12.12

Cykl spotkań zamykały rozmowy i warsztaty poprowdzone przez Niyayesh Nahavandy, tancerkę z Iranu, mieszkającą w Poznaniu. Niya także nas ponownie odwiedzi. Można zapisać się na jej warsztat: 12.12 o 11.40 – 12.40 tutaj: agnieszka.jankiewicz@lo3.edu.pl

 

Projekt „Poza horyzont”/ „Beyond the horizon” trwa do grudnia 2024.

Zajęcia realizowane są w ramach projektu SZTOS (Szkoła z tolerancją, otwartością i szacunkiem). Dofinansowane z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania

 

 

Program Dni Wielokulturowe