Home
Spotkanie z Janem Hartmanem

Spotkanie z Janem Hartmanem

Filozofia polityki, czyli ze spotkanie z Janem Hartmanem

            4 grudnia wraz z moją klasą – 2 d – uczestniczyłam w wykładzie prowadzonym przez Jana Hartmana, polskiego filozofa i bioetyka, a także publicystę i wydawcę oraz wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią, filozofią polityki, etyką i bioetyką, prezentując poglądy liberalne w debatach publicznych. Jest autorem kilkunastu książek oraz około 200 artykułów filozoficznych i publicystycznych. Należał do Unii Wolności, a w 2012 przystąpił do think tanku „Plan zmiany” Ruchu Palikowa.W tym samym roku został również członkiem rady polityczno-programowej SLD.

Podczas prowadzonego przez Niego wykładu (urozmaiconego licznymi dygresjami) zastanawialiśmy się nad podstawowymi wartościami politycznymi. W czasie dyskusji i intensywnej „burzy mózgów” wspólnie wyłanialiśmy kolejne pryncypia. Na początku wymieniliśmy dobrobyt, rozumiany przez nas jako możliwość godnego życia w aspekcie zarówno materialnym, jak i duchowym. Do zbioru tych wartości dodaliśmy także wolność, jednostki (swobodę działań, opinii, które nie krzywdzą drugiego człowieka i wzajemne uznanie różnic) oraz całego społeczeństwa, czyli suwerenność narodu. Idąc dalej w naszych rozważaniach, stwierdziliśmy, że istotne dla obywateli jest bezpieczeństwo – warunek dobrobytu i jednocześnie najstarsza potrzeba polityczna, którą państwo powinno zaspokoić. Następnie zwróciliśmy uwagę na więzi społeczne lub inaczej: zaufanie, które uznaliśmy za najważniejszy składnik budujący państwo – cytując – „Bez więzi nie ma mowy o polityce. Musi być silniejsza od konfliktów.”  Kontynuując, rozpatrzyliśmy kwestię równości społecznej, a co za tym idzie sprawiedliwości wobec wszystkich obywateli, to znaczy stosunków, w których „każdy otrzymuje to, co mu się należy”, ale zbudowanych na zasadzie „niedyskryminowania”.

Zdanie „Polityka jest instytucją inteligentną, więc myślenie jej jakoś służy” uważam za pełne ukazanie całego wykładu, czyli naszej krótkiej próby filozoficznego „rozgryzienia” polityki.

Joanna Bober, kl.2d