KLASY AKADEMICKIE PATRONAT – POLITECHNIKA POZNAŃSKA

Uczniowie naszej szkoły chętnie korzystają z możliwości przeprowadzenia doświadczeń w pracowniach fizycznych  na Wydziale Fizyki Technicznej  Politechniki Poznańskiej. Zagadnienia tych zajęć uzupełniają  program autorski z fizyki (po konsultacjach z opiekunem dr Michałem Kotkowiakiem). Uczniowie przeprowadzają tam eksperymenty, przeznaczone dla studentów. Zakres merytoryczny tych zajęć obejmuje treści rozszerzające.

Cieszą się one dużym  zainteresowaniem  wśród  uczniów. Ćwiczenia są dostosowane do specyfiki programu szkolnego – obowiązkowych doświadczeń wymaganych na maturze. Terminy tych zajęć również były dostosowane do  dużej 26 osobowej grupy uczniów.

Zajęcia  tego typu prowadzone są profesjonalnie przez pracowników naukowych  i

sprawiają   sporo satysfakcji uczniom. Opiekę merytoryczną nad nami  sprawuje                   dr Michał Kotkowiak.  Uczniowie także opracowują  doświadczenia   z pomocą  pracowników naukowych. Oto przykłady  eksperymentów przeprowadzonych przez uczniów klas 3c i 3a:

1.Wyznaczanie ogniskowych soczewek metodą Bessela.

1. Wyznaczanie współczynnika załamania światła dla cieczy za pomocą refraktometru Abbego.
  2. Wyznaczenie skuteczności świetlnej wybranych źródeł światła.

Cele ćwiczenia: Wyznaczenie natężenia oświetlenia w funkcji odległości od źródła światła.

Wyznaczenie skuteczności świetlnej badanych źródeł światła (lampy LED,

żarówki halogenowej oraz żarówki tradycyjnej).

Wyznaczenie zależności skuteczności świetlnej żarówek od pobieranej mocy.

1. Wyznaczanie promienia krzywizny soczewki za pomocą pierścieni Newtona.
  2. Badanie ruchu jednostajnie przyspieszonego za pomocą komputerowego zestawu pomiarowego.
  3. Wyznaczanie modułu Younga metodą wydłużenia.
  4. Wyznaczanie pętli histerezy ferromagnetyka za pomocą hallotronu.
  5. Wyznaczanie współczynnika rozszerzalności liniowej ciał stałych.

Dopełnieniem laboratoriów były wykłady i demonstracje przeprowadzane dla

uczniów  na Politechnice Poznańskiej.  Prowadzący wykłady: prof. Adam Buczek, dr

Krzysztof Łapsa oraz   mgr Dorota Gołębiewska wykonują przez cały wykład

doświadczenia, przez co są to zajęcia   atrakcyjne i uczniowie się na nich nie nudzą.

Podczas   wykładów  poruszane są zagadnienia dotyczące rozszerzenia w zakresie

pokazującym dodatkowe zastosowania fizyki w technice.

Terminy wykładów ustalane są na początku roku akademickiego:

1. 20 października 2023 – pokazy doświadczeń z dynamiki i ruchu obrotowego bryły sztywnej
  2. 17 listopada 2023 – eksperymenty z drgań, ruchu harmonicznego oraz falowego
  3. 15 grudnia 2023 – pokaz doświadczeń z elektrostatyki, elektryczności i magnetyzmu
  4. 12 stycznia 2024 – eksperymenty z optyki geometrycznej i falowej