Sukces w Geograficznej Wielkopolskiej Superlidze Liceów

W tym roku szkolnym nasze liceum wzięło udział w Wielkopolskiej Superlidze Liceów organizowanej przez Samorząd Województwa, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020. Rozgrywki składały się z 6 rund. Każdy mecz opierał się na formie podobnej do „Jeden z dziesięciu”, w której każda szkoła
po kolei odpowiadała na pytanie zamknięte z określonej tematyki. Po udzieleniu 3 niepoprawnych odpowiedzi drużyna odpadała z rundy. W 4 rundach wygraliśmy, co dało nam zwycięstwo w całych rozgrywkach.

Mecze odbywały się co miesiąc i każdy skupiał się na konkretnym dziale geografii. Należało przygotować się w zakresie poszczególnych kategorii: Geologia i Geomorfologia (17 listopada), Krajobraz (15 grudnia), Klimat (19 stycznia), Ochrona Przyrody (16 luty), Wielkopolska (16 marca)
i Antropocen (20 kwietnia). W lidze wzięło udział 8 szkół z całej Wielkopolski. Rywalizowaliśmy między innymi z liceami z Piły, Kościana, Poznania czy Złotowa. Dzięki temu, że cała liga odbywała się zdalnie, odległości między miastami nie miały znaczenia, a liga transmitowana była na kanale CSW2020,
gdzie aktualnie można zobaczyć powtórki. Pod względem technicznym zdalna formuła turnieju sprawdziła się zaskakująco dobrze i poza pojedynczymi problemami zawody odbyły się bez większych niedogodności, co wraz z oprawą graficzną wskazywało na rzetelne przygotowanie przedsięwzięcia przez organizatorów.

W każdym meczu szkoła wystawiała trzech zawodników. Dzięki podaniu dokładnych zagadnień
z danego tematu i formule pozwalającej na udzielanie wspólnej odpowiedzi, możliwy był podział uczestników w taki sposób, aby każda osoba specjalizowała się w konkretnych zagadnieniach.
Ta strategia umożliwiła nauczenia się w o wiele bardziej efektywny sposób skomplikowanych i trudnych tematów. Literatura, którą musieliśmy opanować, to naukowe publikacje akademickie, a było ich łącznie ponad 30. Nasze liceum na przestrzeni wszystkich spotkań reprezentowali Zofia Lachowicz, Jakub Cichy, Jakub Owczarczak, Kacper Kiciński, Mateusz Średziński, Michał Grzelka, Mikołaj Sperzyński i Igor Piotrowski. Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani na każdą rundę, dzięki czemu stała forma przełożyła się na wynik końcowy.

Już na półmetku rywalizacji, w pierwszym semestrze, nasi reprezentanci zdobyli znaczącą przewagę, którą  utrzymali, a nawet powiększyli w następnych rundach. Dwa pierwsze mecze ukończyliśmy pierwsi, następnie w kategorii Klimat uplasowaliśmy się na miejscu drugim. W Ochronie Przyrody wróciliśmy na najwyższą pozycję, po której zdarzył się gorszy występ w kategorii Wielkopolska. Jednak rozgrywki zamknęliśmy w dobrym stylu, pokonując resztę liceów w Antropocenie i tym samym powiększając przewagę do 13 pkt. Gala podsumowująca całą ligę odbędzie się w czerwcu.

Igor Piotrowski

Klasa 3B