Projekt „Wplątani w ekosystem”

Projekt „Wplątani w ekosystem” ma na celu otoczenie uwagą i empatią obszaru zielonego w wokół MDK2, ogrodów i restauracji Umberto w parku Cytadela w Poznaniu, a także (w jesiennej odsłonie) Parku Chopina, nieopodal szkoły – III LO

Chodzimy po parku, biegamy, odpoczywamy i korzystamy z zieleni. Celem projektu jest zamienić rolę, z użytkownika na istotę współodczuwającą, na bycie naturalną częścią przestrzeni zielonej, ekosystemu, przyrody.

Nasz projekt badawczy prowadzony był równolegle przez pierwsze klasy III Liceum Ogólnokształcącego oraz uczestniczki warsztatów plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dotyczył 3 tematów: naukowego poznania funkcjonowania roślin zielonych, zbadania historii miejsca i społecznej recepcji, użycie fikcji i wyobraźni do przetworzenia miejsc widocznych i niewidocznych.

W dniach 15 -29.11.2021 zrealizowaliśmy akcję społeczno- artystyczną umieszczając prace w przestrzeni parku Chopina. Była to pierwsza część projektu „Wplątani w ekosystem”.

Druga odsłona od 05.02.– 05.03.2022 ma miejsce w ogrodach Umberto na Cytadeli. Dodatkowym elementem wystawy jest mural umieszczony w restauracji Umberto: „The blooming seeds”.

W tworzenie muralu zaprojektowanego przez chilijską artystkę Pau Quintanajornet, zaangażowały się uczennice III liceum Ogólnokształcącego, dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz szkoły językowej Hi.Hola, a także Stajni Terapeutycznej Lajkonik.

Każdy kwiat zaczyna się jako nasionko.

„Malowanie murali to coś, co kształtuje otoczenie i czyni je bardziej kolorowym. To dar dla społeczności, który powinien pomóc odżywić nasze dusze” Alimento para el Alma

Więcej informacji o projekcie: https://linkisztuki.art/projekty/