UAM w III LO, III LO w Collegium Maius
W listopadzie wznowiliśmy dotychczasowy charakter współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, czyli skorzystaliśmy z oferty UAM i zaproponowanego nam cyklu wykładów przeznaczonych dla uczniów szkół patronackich. W tym roku w harmonogramie znalazło się 8 wykładów. Ze względów pandemicznych mogliśmy wybrać jeden, w którym będziemy uczestniczyć stacjonarnie, a pozostałe będziemy mogli obejrzeć w czasie rzeczywistym online.
Pierwszy z wykładów miał miejsce 3 listopada i krótko opisały go Maja Rybarczyk oraz Patrycja Tora, które wraz z pozostałymi uczniami kl. II d doskonaliły sztukę interpretacji i analizy tekstu z wykorzystaniem różnorodnych kontekstów. Oto treść tej relacji:
,,3 listopada w ramach zajęć akademickich klasa 2D brała udział w wykładzie dr. hab. Krzysztofa Gajdy. Tematem wykładu był ,,Tekst piosenki w kontekstach kultury”. Omówione zostały utwory ,,Suchość w gardle” Jacka Gutorowa oraz ,,Język to dzikie mięso” Ryszarda Krynickiego.
Wykładowca analizował i porównywał oba utwory, skupiając się na kwestii języka. Podkreślił znaczenie komunikacji oraz jej konsekwencji. Rozpatrywał wiersze pod kątem środków stylistycznych i ich funkcji. Zostało przywołanych wiele kontekstów, takich jak poetyka Nowej Fali reprezentowanej przez Stanisława Barańczaka, ,,Rok 1984” G. Orwella czy fragment poematu dygresyjnego ,,Beniowski” Juliusza Słowackiego, poruszający tematykę metajęzyka.
Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla nas okazją do poszerzenia wiedzy.”
Wstępny harmonogram pozostałych wykładów przedstawia się następująco:
Beata Błaszczyk