W czwartek 13.12.2018 r. wraz z p. prof. Beatą Błaszczyk zwiedzaliśmy Muzeum J. I. Kraszewskiego przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu, po którym oprowadzał nas kustosz tegoż muzeum, Pan Krzysztof Klupp.
W pracowni, która jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich, spędziliśmy ponad godzinę. Przez ten czas Kustosz bardzo ciekawie opowiadał o życiu i dokonaniach Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Kraszewski urodził się w 1812 r. Był humanistą, człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, pisarzem, malarzem, rysownikiem, kompozytorem, krytykiem muzycznym, naukowcem, archeologiem, tłumaczem, postacią barwną i niezwykle utalentowaną. Prof. Ryszard Koziołek nazwał go ,,maszyną do pisania”. Nie bez powodu, gdyż Kraszewski napisał ponad 600 tomów, w tym ponad 340 utworów.
Pomimo tak licznych dokonań J. I. Kraszewskiemu nie poświęca się tyle miejsca,co innym artystom tego okresu. Kraszewski studiował na Wydziale Sztuk Wyzwolonych. Wypromował Stanisława Moniuszkę i nazywany był „wielkim nauczycielem historii narodów”. Jego pierwsze publikacje ukazały się w 1829 r. Na skutek działań politycznych został zesłany do wojska carskiego, a następnie objęty aresztem domowym. Redagował Gazetę Codzienną w Warszawie, której tytuł zmienił na Gazeta Polska.
To tylko garstka informacji o tym, czego dokonał J. I. Kraszewski. Dzięki Kustoszowi pogłębiliśmy naszą wiedzę o autorze ,,Starej baśni”, poznaliśmy mało znane rozdziały z życia pisarza. Nawet nie wyobrażaliśmy sobie, ilu informacji można się dowiedzieć w tak krótkim czasie.
Martyna Jaś, kl.2d