Komunikacja oficjalna jako (nie)porozumienie?
Refleksje lekarza pierwszego kontaktu językowego.
22 listopada w III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu odbył się wykład dotyczący poprawności i normy językowej. Został on przeprowadzony przez dr. hab. Jarosława Liberka, a jego słuchaczami byli uczniowie klasy 1 d. Wszyscy obecni na prelekcji mieli okazję dowiedzieć się o komunikacji językowej w sferze oficjalnej, a także jakie błędy zdarza się popełniać każdemu z nas.
Nasz Gość rozpoczął wykład od ogólnego spojrzenia na zagadnienie normy językowej i uzusu. Zostały nam przedstawione podstawowe zasady, na które powinniśmy zwrócić uwagę w komunikacji oficjalnej. W końcu to ona towarzyszy nam w życiu codziennym na każdym kroku.
Następny punkt naszego wykładu dotyczył błędów i odstępstw od normy językowej w życiu codziennym. Dzięki wiedzy praktycznej naszego Gościa mieliśmy okazję prześledzić ogromną ilość przykładów wyjętych z życia codziennego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w sklepie spożywczym , od działu mięsnego, gdzie została użyta dawna odmiana czasownika „mleć”. Z tym samym czasownikiem, ale już w formie bliższej Polakom, mogliśmy zapoznać się podczas czytania artykułu jednej z gazet.
Zatrzymaliśmy się na chwilę, aby wspólnie zastanowić się nad komentarzami językowymi, które prędzej czy później pojawią się pod danym wpisem. Stwierdziliśmy wspólnie, że ludzie, nie będąc specjalistami w danej dziedzinie, i tak wewnętrznie czują potrzebę, aby wytknąć drugiemu człowiekowi błąd. To właśnie tutaj przyjrzeliśmy się wpisowi jednego z polityków, który w szybkim tempie został zbesztany przez innych internautów w sieci.
Szczególnym przypadkiem, który został nam przedstawiony, był błąd popełniony w tytule jednego z magazynów. Problem dotyczył zacytowania słów, które zostały niepoprawnie przypisane innej osobie. Dowiedzieliśmy się tutaj o błędach kardynalnych i ich wpływie na odbiorcę. Pomyłki przewijają się przez całe nasze istnienie, podobnie jak w sferze zawodowej.
Na koniec dr hab. Jarosław Liberek opowiedział nam pokrótce o swoim życiu zawodowym i zadaniach, które wykonuje, pomagając osobom prywatnym i firmom, w sferze poprawności językowej. Zostaliśmy również zaznajomieni z pytaniami, które najczęściej są kierowane do językoznawcy.
Nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie zyskamy tyle nowych informacji na temat komunikacji oficjalnej. Jesteśmy pewni, że szybko nie zapomnimy tego wykładu, a wiedza, którą podczas niego zdobyliśmy, pozostanie na długo w naszej pamięci. Mamy również nadzieję, że uda nam się w przyszłości powtórzyć zajęcia z dr. hab. Jarosławem Liberkiem, gdyż ,,lekarz pierwszego kontaktu” na co dzień spotyka się z coraz to nowymi przypadkami, które mogą stać się pretekstem do kolejnej rozmowy o zagadnieniu poprawności językowej.
Maksymilian Kuznowicz, kl. Id
fot. Maksymilian Kuznowicz