W dniach 17-24 października 2018 roku, wraz z XVII LO i Zespołem Szkół Zakonu Pijarów, wzięliśmy udział w wymianie z Krajem Basków. Po wizycie gości ze szkoły Herrikide Eskolapios w Poznaniu, w marcu tego roku, nie mogliśmy doczekać się wyjazdu do malowniczo położonej słonecznej Tolosy. Dla części z nas była to pierwsza podróż samolotem, dlatego przesiadka w Monachium wywołała wiele emocji i pomimo zmęczenia z radością rozpoczęliśmy naszą hiszpańską przygodę.
Podczas wymiany poznaliśmy wiele przepięknych miejsc Baskonii, oraz tradycję, kulturę i kuchnię ich mieszkańców. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od rodzinnego miasta większości naszych przyjaciół, Tolosy, które mieliśmy okazję poznać najlepiej. Spędzaliśmy tam najwięcej czasu, uczestnicząc w licznych atrakcjach przygotowywanych specjalnie dla nas, takich jak: kurs wioślarstwa, wizyta w Ratuszu i spotkanie z zastępcą burmistrz, wizyta w muzeum Topic – muzeum lalek. Mieliśmy okazję zwiedzić gospodarstwo Mahala – celem tej wizyty było poznanie technologii produkcji lokalnych wyrobów mleczarskich oraz chorizo; w programie była degustacja lodów bez dodatku cukru i konserwantów. Poznaliśmy historię lokalnego sportu, pelota vasca, a następnie z radością rywalizowaliśmy w drużynach podczas kilku meczów. Odwiedziliśmy Plaza de Toros w Tolosie, gdzie słuchaliśmy opowiadań o walkach byków. Zwiedziliśmy stolicę Kraju Basków, Vitorię, słynącą z pięknych murali na budynkach mieszkalnych w centrum miasta oraz poznaliśmy historię gotyckiej katedry, wpisanej na listę UNESCO jako jeden z zabytków na szlaku pielgrzymek do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela. Kolejnym punktem programu była wycieczka do Bilbao, miasta, które odważnie łączy historię oraz dynamiczny rozwój, a co za tym idzie – nowoczesność. Odwiedziliśmy muzeum Guggenheima, muzeum sztuki współczesnej, oraz urokliwą starówkę. Zobaczyliśmy El puente de Vizcaya (most Biskajski), który łączy ze sobą miasta Portugalete i Getxo, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 roku. Weekend spędziliśmy w San Sebastian, położonego około 20 kilometrów od Tolosy, gdzie powitały nas fale Atlantyku i zapierająca dech w piersiach architektura.
Była to zdecydowanie niezapomniana wizyta. Przeżyliśmy tam niezwykłe chwile; uczestnicząc w życiu codziennym Basków, mogliśmy chociaż na moment poczuć się jak oni, jak członkowie baskijskiej rodziny. Wróciliśmy do Polski szczęśliwi, bogatsi o wspomnienia, nową wiedzę i nowe przyjaźnie, z nadzieją że kiedyś będziemy mieć okazję tam powrócić. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd gości w kwietniu 2019 roku.
Liwia Jankowska 2b